Υφαντίδου, Κολοκυθά, Μπόφτσης στον σχεδιασμό του ΣΕΓΑΣ

Προσαρμοσμένος στις οικονομικές ανάγκες που επιτάσσει η εποχή, είναι ο νέος σχεδιασμός του ΣΕΓΑΣ, τον οποίο και ενέκρινε το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας, ύστερα από πρόταση της ΕΠΥΑ (Επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού). 

Ο νέος σχεδιασμός των αθλητών περιλαμβάνει τέσσερις βασικές κατηγορίες συν την κατηγορία στήριξης, με τη συνολική παρουσία 59 αθλητών.  Στη Δ΄ κατηγορία του σχεδιασμού θα ενταχθούν και οι δύο πρώτοι νικητές σε άνδρες και γυναίκες, του πανελληνίου πρωταθλήματος Μαραθωνίου δρόμου. 

Συνολικά δέκα προπονητές συμπεριλήφθησαν στην κατηγορία των ομοσπονδιακών, ενώ έξι είναι οι ομοσπονδιακοί της περιφέρειας.

Για τους προπονητές που δεν είναι ομοσπονδιακοί και περιφερειακοί ομοσπονδιακοί, θα υπάρξει σύστημα επιβράβευσής, οι λεπτομέρειες  του οποίου θα ανακοινωθεί σύντομα από την ΕΠΥΑ και θα προβλέπει οικονομική ενίσχυση ανάλογα με τις διακρίσεις των αθλητών – τριών τους στους αγώνες στόχους της Ομοσπονδίας.

Για το 2013 οι κύριοι αγώνες στόχοι της Ομοσπονδίας είναι:

• Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Α/Γ (Μόσχα – Ρωσία)         • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων (Γκέιτσχιντ – Αγγλία)         • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου (Γκέτεμποργκ – Σουηδία)        • Μεσογειακοί Αγώνες (Μερσίνα – Τουρκία) • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων (Τάμπερε – Φινλανδία)         • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν (Ριέτι – Ιταλία)        

• Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ Ντόνετσκ – Ουκρανία)        

Ομοσπονδιακοί προπονητές

1 Γιώργος Πομάσκι- Υπεύθυνος ΟΑΚΑ (Παρασκευή Παπαχρήστου) 2 Δημήτρης Κυτέας (Κώστας Φιλιππίδης, Παναγιώτης Λάσκαρης) 3 Μαρία Σωτηρακοπούλου (Περικλής Ιακωβάκης, Πέτρος Κυριακίδης) 4 Γιώργος Τσούγκος  (Κώστας Μπανιώτης, Αντώνης Μάστορας) 5 Μανώλης Καραγιάννης (Νικόλ Κυριακοπούλου) 6 Χρήστος Παπαχρήστος  (Ελενη Φιλάνδρα, Κώστας Νακόπουλος, Αθηνά Κοίνη, Ανδρέας Δημητράκης, Αναστασία Καρακατσάνη) 7 Ναπολέων Κεφαλόπουλος  (Δέσποινα Ζαπουνίδου, Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ) 8 Πέτρος Ακριβάκης  (Σάββα Λίκα, Μιχάλης  Σταματόγιαννης, Σπύρος Λεμπέσης) 9 Φρανσουά Ντοφέν  (Νίκη Πανέττα, Δημήτρης Τσιάμης, Αναστάσιος Γαλαζούλας)

10 Κώστας Δρακόπουλος  (Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου), Βασίλειος Σιακούλης)

Περιφερειακοί ομοσπονδιακοί

1 Χαράλαμπος Σδρόλας (Κώστας Δουβαλίδης) 2 Κυριάκος Μηνάς  (Σοφία Υφαντίδου) 3 Κώστας Κοροσίδης  (Ηλιάνα Κοροσίδου, Αγάπη Προσκυνητοπούλου) 4 Γιώργος Παπανδρεόπουλος    (Τόνια Στεργίου) 5 Μιχάλης Γωνιωτάκης     (Μαρία Μπελιμπασάκη)

6 Δρόσος Χριστόπουλος  (Μιχάλης Δαρδανελιώτης, Θεόπιστος Μαυρίδης)

Κατηγορίες σχεδιασμού 2012 -2013

Α΄κατηγορία                     1    Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ) ΓΣ ΒΟΛΟΥ – 7ος ΟΑ         2    Σπύρος Λεμπέσης (Ακοντισμός) ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – 7ος ΟΑ        

3    Λυκούργος Τσάκωνας (200 μ.) ΕΑΡ – 12ος ΟΑ        

4    Κώστας Μπανιώτης (Υψος) ΟΛΥΜΠ ΚΟΜΟΤ-  4ος ΠΑΓΚ.ΚΛ.         5    Λούης Τσάτουμας  (Μήκος) ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ ΓΣ – 6ος ΠΑΓΚ.ΚΛ.         6    Νικολέτα Κυριακοπούλου  (Επί  κοντώ) ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ – 3η ΕΥΡ.Α/Γ     7    Νίκη Πανέττα  (Τριπλούν) ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ –  6η ΕΥΡ.Α/Γ         8    Αθανασία Πέρρα  (Τριπλούν)  ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ – 7η ΕΥΡ.Α/Γ        

9    Κώστας Δουβαλίδης  (110 μ. εμπ.) ΕΑΡ – 8ος ΕΥΡ.Α/Γ    

10   Περικλής Ιακωβάκης  (400 μ. εμπ.) ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗΣ – 8ος ΕΥΡ.Α/Γ                                     

B΄κατηγορία

1    Αντωνία Στεργίου (Υψος) ΑΟ Κούρος Πατρών – 13η ΟΑ         2    Στέλλα – Ηρω Λεδάκη  (επί κοντώ) ΓΣ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ – 13η ΟΑ        3    Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (20.000 μ./50.000 μ. βάδην) ΕΑΡ -15οςΟΑ        4    Δημήτρης Τσιάμης  (Τριπλούν) ΟΣΦΠ – 9ος ΕΥΡ.Α/Γ         5    Σάββα Λίκα (Ακοντισμός)  ΠΓΣ – 9η ΕΥΡ.Α/Γ        

6    Ελενη Φιλάνδρα  (800 μ.) ΠΓΣ -10η ΕΥΡ.Α/Γ        

7    Παρασκευή Παπαχρήστου  (Τριπλούν) ΑΕΚ – 11η ΕΥΡ.Α/Γ        

8    Μαρία Μπελιμπασάκη (100 μ. – 200 μ.) ΑΟ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ – 11η ΕΥΡ.Α/Γ

9    Κατερίνα Στεφανίδη  (Επί κοντώ) ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ    – 2ος χρόνος       

10    Δέσποινα Ζαπουνίδου  (20.000 μ. βάδην) ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΟΡΙΟ    

11    Κωνσταντίνα Κεφάλα  (Μαραθώνιος)     ΑΕΚ – ΟΡΙΟ 12    Γιώργος Τσάκωνας  (Μήκος) ΟΣΦΠ – ΟΡΙΟ         13    Σοφία Υφαντίδου  (Επταθλο) ΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΟΡΙΟ        

14    Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου  Σφυροβολία  ΠΑΟ – ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ        

Γ  κατηγορία                     1    Ιλιάνα Κοροσίδου  (Σφρυβολία) ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ – 5η ΠΑΓΚ. Ε/Ν 2    Νίκος Τσιώκος  (Τριπλούν) ΓΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ- 8ος ΠΑΓΚ. Ε/Ν         3    Δημήτρης  Διαμαντάρας (Μήκος) ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΟΡΙΟ         4    Μιχάλης Σταματόγιαννης  (Σφαιροβολία) ΑΙΟΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ- ΟΡΙΟ 5    Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου  (Δισκοβολία) ΑΕΚ – 2ος χρόνος     6    Γεωργία Στεφανίδη  (Επί κοντώ)  ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – 2ος χρόνος 7    Λορέλα Μάνου (Επί κοντώ) ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ ΓΣ – ΟΡΙΟ 8    Αντώνης Μάστορας  (Υψος) ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ- ΟΡΙΟ        

9    Ανδρέας Δημητράκης  (800 μ.) ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ – ΟΡΙΟ        

10    Αναστασία Καρακατσάνη  (1.500 μ.) ΓΕΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – 2ος χρόνος        11    Γιώργος Τρέμος  (Δισκοβολία)  ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ- ΟΡΙΟ         12    Ευθυμία Κολοκυθά  (Μήκος) ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ –  ΟΡΙΟ        

13    Ολυμπία Πετσούδη  (100 μ. εμπ.) ΠΑΟΚ – ΟΡΙΟ        

14    Παναγιώτης Λάσκαρης  (Επί κοντώ) ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ – ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ

15    Αγνή Δερβένη  (400 μ.) ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ – ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ        

                            

Δ΄κατηγορία            

1    Αθηνά Κοίνη  (3.000 μ. στιπλ) ΓΕΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΟΡΙΟ 2    Θεόδωρος Χρυσανθόπουλος  (Επί κοντώ) ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ – 11ος ΠΑΓΚ. Ε/Ν     3    Τατιάνα Γκούσιν  (Υψος) ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΟΡΙΟ

4    Εμμανουήλ Πατεράκης  (200 μ.) Πανελευσινιακός – ΟΡΙΟ        

5    Ελένη Θεοδωρακοπούλου (800 μ.) ΑΕΚ- 2ος χρόνος        
6    Μιχάλης Δαρδανελιώτης  (200 μ.) ΤΡΙΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – 2ος χρόνος 7    Παύλος Μπόφτσης  (τριπλούν) ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ – 2ος χρόνος        

8    Ουρανία Ρέμπουλη  (10.000 μ.) ΓΣ ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ    – ΟΡΙΟ

9    Χάιδω Αλεξούλη  (Μήκος)  ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΡΙΟ

10  Παναγιώτα Τσινοπούλου  (20.000 μ. βάδην) ΣΟΑ ΦΩΚΙΑΝΟΣ ΚΑΡΔ – ΟΡΙΟ        

ΟΜΑΔΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ                    
1    Ανδριάννα Φέρρα (200 μ.) ΟΣΦΠ
2    Πέτρος Κυριακίδης  (400 μ.) ΟΣΦΠ
3    Δημήτρης Γράβαλος  (400 μ.) ΑΡΗΣ  4    Σπύρος Παπαδόπουλος (400μ. εμπ.) ΟΣΦΠ            

5    Κώστας Νακόπουλος (800 μ.) ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ            

6    Ευφροσύνη Θεοδώρου  (400 μ. εμπ.)  ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ            
7    Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 μ. εμπ.) ΓΑΣ ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡ            
8    Αργυρώ Πιντή (400 μ.) ΠΑΟΚ             9    Δημήτρης Σενικίδης  (Σφαιροβολία) ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞ/ΟΣ ΓΙΑΝΙΤΣ          

10    Αγάπη Προσκυνητοπούλου (Σφυροβολία) ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ