Τσίμπησε βαθμό η Βέροια στην Κέρκυρα

| |

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς της Βέροιας στην Κέρκυρα. Ήταν ένα μέτριο σε ποιότητα παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Και τα δυο τέρματα σημειώθηκαν λίγο πριν την λήξη των ημιχρόνων με κεφαλιές. Η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ στο 41′ με κεφαλιά του Γκούμα και η Βέροια ισοφάρισε στο 88′ με τον Ολαϊτάν.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις. Οι πρώτες απειλές των δυο ομάδων ήρθαν στο δεκάλεπτο. Ένα σουτ του Μπάρκογλου στο 10′ κι ένα του Ολαϊτάν στο 11′ δεν ανησύχησαν τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Στο 16′ μετά από κόρνερ του Λεόν από τα δεξιά, ο Έντερ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Αντίστοιχη φάση είχε και η Βέροια στο 37′ όταν κεφαλιά του Καλογέρη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από φάουλ του Καλτσά, ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 41′. Ο Γιάντσης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, κεφαλιά του Γκούμα από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Λόπεζ.

Στην επανάληψη η Βέροια μπήκε με στόχο να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 50′ άγγιξε το 1-1 όταν δυνατό σουτ του Ολαϊτάν έξω από τη μεγάλη περιοχή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αναστασόπουλου. Στο 58′ ο Γιάντσης εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μπάρκογλου κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, αυτή κατέληξε στα δίχτυα, όμως ο βοηθός είχε υποδείξει οφ-σάιντ τον επιθετικό των γηπεδούχων.

Στο 63′ η Βέροια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα . Αποβλήθηκε ο Γιάντσης, με δεύτερη κίτρινη, γιατί μπήκε αντικανονικά μπροστά στη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων. Από εκεί και μετά η Κέρκυρα κλείστηκε στο μισό γήπεδο με στόχο να κλείσει τους διαδρόμους προς το τέρμα της για να κρατήσει το 1-1. η Βέροια είχε προσπάθησε από έξω με σουτ έξω από την περιοχή αλλά στο 77′ σουτ του Ολαϊτάν και στον 79′ του Καλογέρη, πέρασαν άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες έψαξαν το κεφάλι του Κόστλι, αλλά οι κεφαλιές του δεν βρήκαν στόχο. Ότι δεν κατάφερε ο Κόστλι το έκανε ο Ολαϊτάν στο 88′. Μετά από σέντρα του Γκιγιέρμο από αριστερά, ο Ολαϊτάν πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Παππάς (Ευθυμιάδης, Καραϊσαρίδης)

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Ηλιάδης (32′ Γκούμας), Μπάρκογλου (70′ Λώττας), Λεόν (65′ Καραλής), Μοντέιρο, Γιάντσης, Κοντοδήμος, Τσοκάνης, Ζουμπουλάκης.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Κάλι, Καλτσάς (59′ Κόστλι), Μπαργκάν, Ορέστες, Καλογέρης, Αμαραντίδης (78′ Γκιγιέρμο), Γεωργέας, Ιωάννου, Γεωργιάδης, Ολαϊτάν.