Στο καναβάτσο στις καθυστερήσεις η Βέροια

| |

Ήττα σοκ στις καθυστερήσεις γνώρισε η Βέροια από τον Λεβαδειακό. Ενώ η Βασίλισσα έφτασε στην ισοφάριση στο 86′, ο Βασιλείου με κεφαλιά έγραψε το 1-2 στις καθυστερήσεις και έδωσε τη νίκη στον Λεβαδειακό.

Ο άσχημος αγωνιστικός χώρος δημιούργησε πολλά προβλήματα και δεν επέτρεψε τους παίκτες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα όμως, ο Λεβαδειακός μπήκε μπροστά στο σκορ στο 18’. Ο Πόι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Λισγάρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Βέροια προσπάθησε να απαντήσει κι έφτασε κοντά στο γκολ στο 26’ όταν ο Μπαργκάν μπήκε στην περιοχή, βρήκε τον Κόστλι, ο επιθετικός της Βέροιας δεν έκανε καλό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής κι έδωσε την δυνατότητα στον Μεντί να διώξει την μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Μετά το 0-1, ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του, έκλεισε τους διαδρόμους προς το τέρμα του Κυριακίδη και έβγαινε πιο απειλητικά στις αντεπιθέσεις αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια ανέβασε την απόδοσή της και έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία έξω από την αντίπαλη περιοχή. Στο 53’ ο Μπαργκάν έκανε το σουτ έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής αλλά ο Κυριακίδης απόκρουσε. Η Βέροια αύξησε την πίεσή της και ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του, βάζοντας τον Ιωάννου στην θέση του Γεωργέα.

Η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ στο 77’, όταν ο Γκιγιέρμο εκτέλεσε φάουλ, σαν κοντινό κόρνερ, αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Κόρμπος. Η Βέροια έφτασε στην ισοφάριση στο 86’ με αυτογκόλ του Μαχαίρα μετά από κόρνερ του Γκιγιέρμο, αλλά δεν χάρηκε την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις με κεφαλιά ο Βασιλείου, έγραψε το 1-2.

Βέροια: Τζόναθαν, Σνάουτσνερ (90’ Καλτσάς), Γεωργέας (67’ Ιωάννου), Καλί, Ορέστες, Καλογέρης, Καφές, Ολαϊτάν, Γκιγέρμο, Κόστλι, Μπαργκάν

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Κόρμπος, Λισγάρας, Ζησόπουλος, Γεωργίου, Χοσέμι, Ρομέου (73’ Βασιλείου), Πόι (90’ Κουτσόπουλος), Μεντί, Ακόστα