Ροπαλιά Φιλίππου στον Ηρακλή

| |

Ο Φίλιππος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι, επικράτησαν με 67-64 κι έσπασαν το αήττητο των “κυανόλευκων”. Στο αγωνιστικό μέρος, ο Φίλιππος κατόρθωσε να εγκλωβίσει τα επιθετικά ατού του Ηρακλή και να πάει το ματς στα μέτρα του.

Ο Δημήτρης Γκίμας περιόρισε τον Μπεχλιβάνη και τον Τοπούζη και σταμάτησε τον Πασαλίδη. Έτσι περιόρισε αμυντικά τον Ηρακλή ενώ στην επίθεση με τους Κοθρά, Ράπτη, Χρυσόπουλο και Μπρόζο διατήρησε το πάνω χέρι κι έφτασε στη νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς από την έναρξη του αγώνα ο Ηρακλής κυνηγούσε τον Φίλιππο στο σκορ και μάλιστα η διαφορά στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασε στο +12 (31-19). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ξέσπασμα, έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι και στο 28΄ ο Σαμαράς με τρίποντο έγραψε το 40-46. Όμως από εκεί και μετά η άμυνα του Φιλίππου έσφιξε και οι Βεροιώτες πλησίασαν σε 45-47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πήραν το πάνω χέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 14-12, 34-28, 45-47, 67-64

Φίλιππος: Κοθράς 14 (2), Ράπτης 10, Πάλης 8, Χρυσόπουλος 16, Τριχόπουλος, Μπρόζος 11 (1), Τσεσμετζής 4 (1), Ορφανός 4, Καρασαμπαλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Πασαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 14 (3), Σταμπουλής 11, Σικαλίδης 10 (1), Τοπούζης 10, Καζάκος 5, Σαμαρας 6 (2), Κυρίτσης, Ζεχερλής, Μασλαρινός 2, Δαμαλής 2.