Πώς κύλησε η Α1

| |

Έστω και δύσκολα, οι πρωτοπόροι της Α1 τοπικής κατηγορίας βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τις νίκες και η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έμεινε ίδια. Ας δούμε πώς κύλησε σήμερα η 12η αγωνιστιική.

Στην Μελίκη...η ομάδα του Γιάργου Ντάμτσιου δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άγιο Γεώργιο. Οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Ρίσσου προηγήθηκαν με 0-1 αλλά στην επανάληψη η Μελίκη είχε την ψυχραιμία για να γυρίσει το ματς. Με δυο γκολ του Πιτσιάβα, στο 48′ και στο 63′, οι Μελικιώτες πήραν τη νίκη με 2-1 και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση.

Στην Καψόχωρα…το Νεόκαστρο δοκιμαζόταν απέναντι στην σκληροτράχηλη τοπική ομάδα, η οποία πρόσφατα άλλαξε προπονητή (Τερζίδης αντί Διτσόλα). Οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Αργυρίου με τέρμα του Βαγγέλη Μηλιώτη στο 60′ πήραν τη νίκη με 0-1 και έμειναν σε απόσταση αναπνοής από την Μελίκη.

Στην Ραχιά…ο Διαβατός έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής ΑΕΠ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Κίτσα στο 15′, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από την ΑΕΠ για οφσάιντ. Η ΑΕΠ ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος στο 65′ με πέναλτι που κέρδισε ο Ζυγουλιάνος (χέρι αμυντικού) κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κατσιγιαννόπουλος. Παρά την πίεση της ΑΕΠ, ο Κώστας Κίτσας με κεφαλιά λύτρωσε τον Διαβατό το 76′ γράφοντας το τελικό 1-2.

Στις Βαρβάρες…η Χαρίεσσα ήταν καταιγιστική. Οι αδελφοί Καρασαρίδη πέτυχαν από δυο τέρματα και η ομάδα τους έφυγε με το 0-4. Το σκορ άνοιξε στο 15′ με εκτέλεση φάουλ ο Δημήτρης Καρασαρίδης και στο 67′ ο αδερφός του Βασίλης πέτυχε με σουτ του 0-2. Ο Δημήτρης Καρασαρίδης σημείωσε στο 73′ το 0-3 και στο 80′ ο Βασίλης Καρασαρίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Στο Γιαννακοχώρι…ο Αχιλλέας αφού γλίτωσε την παραβίαση της εστίας του στο πρώτο μέρος, άνοιξε το σκορ στο 65′ με τον Βλαχοδήμο. Η Μέση ισοφάρισε με τον Καρασαλίδη στο 77′ και στις καθυστερήσεις ο Θεοδοσιάδης έγραψε το τελικό 2-1.

Στο Κλειδί…η τοπική ομάδα χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να “καθαρίσει” το ματς με τα Τρίκαλα. Στο 16′ ο Κωστόπουλος, στο 25′ ο Βουλτσίδης και στο 36′ ο Τοπούζης διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Στον Στενήμαχο...η τοπική ομάδα πέτυχε την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα με αντίπαλο αυτή την φορά την ουραγό Επισκοπή. Στο 7′ ο Γίδαρης άνοιξε το σκορ, αλλά στο 43′ ο Γάτσος ισοφάρισε. Τα τέρματα της νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 53′ και 88′ ο Ματάτης.