Πώς κύλησε η Α1

| |

Με μια έκπληξη ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική στην Α1 τοπική κατηγορία. Η Μελίκη προηγήθηκε στο Κλειδί, έχασε πέναλτι για να κάνει το 0-2 και τελικά έχασε με 2-1 από την μαχητική γηπεδούχο ομάδα του Κλειδίου. Αντίθετα, ο Διαβατός κέρδισε με 2-0 την Μέση και μείωσε την διαφορά που τον χωρίζει από το Νεόκαστρο στους δυο βαθμούς, έστω και με ένα ματς παραπάνω. Ας δούμε όμως, πώς κύλησε η 17η αγωνιστική.

Στο Κλειδί…η Μελίκη άνοιξε γρήγορα το σκορ. Προηγήθηκε στο 13′ με τον Κωστόπουλο, είχε τον έλεγχο και στο 40′ κέρδισε πέναλτι το οποίο όμως εκτέλεσε άουτ ο Μελιόπουλος. Στο δεύτερο μέρος, το Κλειδί ισοφάρισε με τον Βουλτσίδη στο 53′ κι έκανε την ανατροπή στο 70′ με τέρμα του πρώην Μελικιώτη, Ανδρίτσου.

Στην Καψόχωρα…η τοπική ομάδα είχε εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό Επισκοπή. Με δυο γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου, πήρε άνετα τη νίκη. Στο 10′ ο Παπαδιάς έγραψε το 1-0 και στο 49′ ο Διτσόλας το 2-0.

Στο Βρυσάκι…ο ΠΑΟΚ παραχώρησε λευκή ισοπαλία στον Στενήμαχο. Οι γηπεδούχοι αποδυμώθηκαν σημαντικά με την μετακίνηση των Γιώργου Κίτσα και Βαλάντη Κίτσα ενώ από την άλλη ο Στενήμαχος πάλεψε όπως συνηθίζει σε κάθε ματς.

Στην Χαρίεσσα…η τοπική ομάδα με δυο πέναλτι κι ένα αυτογκόλ, έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων. Στο 35′ ο Βασίλης Καρασαρίδης με εύστοχο κτύπημα πέναλτι σημείωσε το 1-0. Στο 53′ ο Κούκλας με αυτογκόλ έγραψε το 2-0 και στο 85′ ο Βασίλης Καρασαρίδης πάλι με πέναλτι σημείωσε το τελικό 3-0.

Στον Διαβατό…οι γηπεδούχοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε και κέρδισαν την Μέση με τέρματα στο τέλος κάθε ημιχρόνου. Στο 43′ ο Σπανός άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ποζιάδης έγραψε το 2-0. Η Μέση πάλεψε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Στο Γιαννακοχώρι…ο Αχιλλέας πήρε τη νίκη με αντίπαλο την ΑΕΠ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παπατάνο στο 46′ και σημείωσαν το 2-0 με τον Μπράτση στο 71′.

Στις Βαρβάρες…μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ξέσπασαν στην επανάληψη. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βαρβάρες πέτυχαν το 1-0 στο 34′ με τον Χ. Οικονόμου. Στο 55′ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 και στο 75′ ο Καφές έγραψε το 3-0. Στο 78′ ο Άγιος Γεώργιος μείωσε με τον Γολσουζίδη αλλά στην συνέχεια δέχθηκε άλλα δυο γκολ. Στο 92′ ο Γκάνιος έγραψε το 4-1 και στο 96′ ο Πύρκας το τελικό 5-1. Με κόκκινη αποβλήθηκε ο Χ. Οικονόμου στο 70′ και με δεύτερη κίτρινη ο Γολσουζίδης στο 86′.