Ποιοι κλήθηκαν στην Εθνική χάντμπολ

Την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου ξεκινάει το πρώτο στάδιο προετοιμασίας της Εθνικής Ανδρών ενόψει των επισήμων αγώνων με Ολλανδία και Βέλγιο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2015. Το πρώτο στάδιο περιλαμβάνει προπονήσεις στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Άνω Λιοσίων μέχρι την Πέμπτη και κατόπιν η Εθνική θα αναχωρήσει για την Σλοβακία που θα ακολουθήσει η δεύτερη φάση προετοιμασίας το διάστημα 25-28 Οκτωβρίου, η οποία περιλαμβάνει και δύο φιλικούς αγώνες με την αντίστοιχη ομάδα της Σλοβακίας που φιλοξενεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Το πρώτο φιλικό θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου και ώρα 19:00 στην πόλη Τοπολκάνι και το δεύτερο το Σάββατο 26 Οκτωβρίου και ώρα 19:00 στην πόλη Μόντρα.

Μετά τα φιλικά θα γίνει από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Γιώργο Κρανάκη και η τελική επιλογή των αθλητών που θα μετάσχουν στους επίσημους αγώνες και η αποστολή θα αναχωρήσει για Ολλανδία στις 28/10. Οι διεθνείς αθλητές που αγωνίζονται στο εξωτερικό και έχουν κληθεί, θα ενσωματωθούν στην αποστολή μετά την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων τους με τις ομάδες τους.

Την αποστολή της Εθνικής Ανδρών στην Ολλανδία θα συνοδεύσει ο Δημοσιογράφος, απεσταλμένος του ΠΣΑΤ Βασίλης Χατζηδάκης.
Οι 23 αθλητές που κλήθηκαν είναι οι:

Κώστας Τσιλιμπάρης, Δημήτρης Καφφάτος, Διονύσης Γεωργιάδης, Γρηγόρης Σανίκης, Αλέξης Αλβανός, Τάσος Παπαδιονυσίου (ΑΕΚ), Γιώργος Μαστορογιάννης, Χάρης Μάλλιος, Σωτήρης Μαραγκός (Διομήδης Άργους), Κώστας Γουργούμης, Απόστολος Παλάσκας (ΠΑΟΚ), Στάθης Ζαμπούνης, Δημήτρης Τζηράς (ΑΣΕ Δούκα), Νίκος Καφαντάρης (ΧΑΝΘ), Γιώργος Μελετάκος (Ποσειδώνας Λουτρακίου), Νίκος Τζούφρας, Δημήτρης Τζιμούρτος (Χιλντεσχάιμ/ Γερμανία), Βύρωνας Παπαδόπουλος (Έμπορ Ροστόκ/ Γερμανία), Νίκος Ριγανάς (Σααρλούις/ Γερμανία), Σπύρος Μπαλωμένος (Τιρόλ/ Αυστρία), Θόδωρος Ευαγγελίδης (Σβερίν/ Γερμανία), Αλέξανδρος Βασιλάκης (Aix/ Γαλλία), Γιώργος Χαλκίδης (Βάκερ Τουν/ Ελβετία).

Το πρόγραμμα του 4ου ομίλου1η αγωνιστική30/10/2013 (20:30) Ολλανδία- Ελλάδα

30/10/2013 (21:00) Βέλγιο- Ισραήλ

2η αγωνιστική3/11/2013 (19:45) Ισραήλ- Ολλανδία

3/11/2013 (20:00) Ελλάδα- Βέλγιο

3η αγωνιστική2/1/2014 Βέλγιο- Ολλανδία

2/1/2014 Ισραήλ- Ελλάδα

4η αγωνιστική4-5/1/2014 Ελλάδα- Ισραήλ

5/1/2014 Ολλανδία- Βέλγιο

5η αγωνιστική8-9/1/2014 Ελλάδα- Ολλανδία

8-9/1/2014 Ισραήλ- Βέλγιο

6η αγωνιστική11-12/1/2014 Βέλγιο- Ελλάδα

12/1/2014 Ολλανδία- Ισραήλ