Πιο κοντά στον τίτλο ο Διομήδης

| |

Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται ο Διομήδης. Στον πρώτο τελικό κέρδισε την ΑΕΚ με 28-26 κι έχει το πάνω χέρι. Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Άργους ήταν καλύτερη και δημιούργησε διαφορά στο σκορ που άγγιξε και τα εννέα τέρματα (15-6 στο 29′). Στην επανάληψη η ΑΕΚ αντέδρασε, και ροκάνισε την διαφορά των δέκα γκολ (20-10 στο 35′). Με τον Μπαλωμένο μείωσε σε 22-20 στο 47′ και 26-25 στο 56′. Οι παίκτες όμως του Διομήδη διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 5-4, 11-6, 16-7 (ημχ.), 21-14, 25-23, 28-26

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 1, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 3, Καρκαλάτος, Μούγιτς, Πασσιάς, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 5, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 2, Καραιβάνοφ 8, Τάσκοβιτς 5.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 3, Τσακνής, Συγγάρης, Οικονόμου 1, Αλβανός 4, Ναουμίδης 1, Τσαούσης 2, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Κότσιρας, Χερουβείμ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινες: 39:33 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι), 44:52 Αλβανός (απώθησε αντανακλαστικά ως πράξη εκδίκησης μετά από αντικανονική ενέργεια αντιπάλου) –δεν κρατήθηκαν δελτία- δίλεπτα: 6-9, πέναλτι: 4/4-4/4

*Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα ότι: «Μετά το τέλος του ματς φίλαθλοι του γηπεδούχου σωματείου εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, διαμαρτυρόμενοι προς τους διαιτητές, οι οποίοι απομακρύνθηκαν άμεσα από παράγοντες του γηπεδούχου σωματείου και την αστυνομία».