ΠΑΣ Γιάννενα 0:0 Πλατανιάς

| |

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Πλατανιά, για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ο αγώνας (σ.σ. πρώτος στην Ιστορία των δύο ομάδων) έγινε στους «Ζωσιμάδες» των Ιωαννίνων κι έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0). Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιό δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησαν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κηπουρού, καθώς ο Ντάσιος (10`) σούταρε από μακριά στέλνοντας την μπάλα άουτ, ο Ιλιτς καθυστέρησε (26`) από καλή θέση και ο Γεωργίου (30`) είδε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει την μπάλα.  Στο 33ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Κανακούδης επιχειρώντας να απομακρύνει την μπάλα, σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του και βρήκε στο πρόσωπο τον Ιλιτς που προσπάθησε να πιάσει κεφαλιά. Ο Μάνταλος συνέχισε τον αγώνα υποδεικνύοντας άουτ, ενώ η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, σημειώθηκε στο 43` όταν ο Τζάνης σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κηπουρός απομάκρυνε την μπάλα με υπερένταση. Η εικόνα του πρώτου 45λεπτου δεν άλλαξε και στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Χριστόπουλου πήραν την εδαφική υπεροχή και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Μάλιστα, στο 54ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Κηπουρός απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ που έπιασε από πλεονεκτική θέση ο Ντε Βινσέντι.  Λίγο αργότερα (68`) ο Ιλιτς σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ και στο 73` ο Ουντότζι παρατηρήθηκε με κρίτρινη κάρτα για «θέατρο», καθώς έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ. Παρά την πίεση που άσκησαν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Κηπουρού, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι στο ματς. Σαφώς περισσότερο ικανοποιημένοι οι φιλοξενούμενοι, καθώς οι Κρήτες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Ντάσιος (84` Κεϊτά), Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λιλα, Πατσατζόγλου (78` Τσουκαλάς), Χρήστος Τζάνης (64` Βίλα), Γεωργίου, Ντε Βινσέντι, Ιλιτς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακίδης, Μηνάς Τζανής, Ποτουρίδης, Καλαϊτζιτς (71` Γκονζάλες), Αγκιλέρα, Αναστασάκος, Μαραγκουδάκης, Ουκάρ, Ουντότζι.