Νίκη της Αγίας Βαρβάρας επί του Καμποχωρίου

Mετά από επεισοδιακό αγώνα, το απόγευμα της Κυριακής 24/11/2013, η ανδρική ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, πανηγύρισε τη νίκη με αντίπαλο την ΑΕΚ Καμποχωρίου, για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας, με σκορ 3 – 2.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την αναμέτρηση και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 2 – 0 σκορ, με τέρματα που πέτυχαν στο 40΄ ο Βοργιατζίδης και στο 45+ ο Μιχαλόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, στο 31′ λόγω αποβολής του αρχηγού της ομάδας Παπαδόπουλου Χ.,με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από αντιαθλητική ενέργεια, εκτός φάσης στον Τσανασίδη Α. παίκτη του Αγροτικού Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51′, μετά από αδράνεια της άμυνας, ο τερματοφύλακας του Αγροτικού Αστέρα Λίκα Χ., σε έξοδο που έκανε για να ανακόψει την επίθεση των φιλοξενούμενων, ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον επιθετικό της ΑΕΚ Καμποχωρίου, δέχθηκε κόκκινη κάρτα με απευθείας αποβολή, και ο διαιτητής της αναμέτρησης Καραντώνης σφύριξε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ριστέμογλου, μείωσαν στο 52´ σε 2 – 1.

Στη συνέχεια του αγώνα, παρά την αριθμητική ισορροπία, ο Αγροτικός Αστέρας είχε την υπεροχή και τα ψυχικά αποθέματα και στο 66′ ο Σαμψωνίδης αύξησε τη διαφορά του σκορ, πετυχαίνοντας το τρίτο τέρμα με ωραία κεφαλιά, από χτύπημα κόρνερ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στην αντίπαλη περιοχή και έχασαν πολλές ευκαιρίες για την επίτευξη περισσοτέρων τερμάτων, αλλά μετά από εκτέλεση φάουλ τον φιλοξενούμενων στο 87′ , δέχθηκαν μείωση του σκορ, με κεφαλιά του Χαρισόπουλου.

Από το διαιτητή της αναμέτρησης, αναφέρθηκε στο φύλλο αγώνα, η ανάρμοστη συμπεριφορά παράγοντα της ομάδας του Καμποχωρίου, κατά την διάρκεια του αγώνα, στη διακοπή του ημιχρόνου καθώς και στο τέλος της αναμέτρησης.

Η απόδοση όλης της ομάδας ήταν σε πολύ καλό επίπεδο, παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος, λόγω της βροχόπτωσης, ήταν βαρύς και δημιουργούσε πολλά προβλήματα στις μεταβιβάσεις.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Αγροτικός Αστέρας, λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα Λίκα Χ. , χρησιμοποίησε κάτω από τα δοκάρια τον Σουλιώτη Γ., ο οποίος σε συνδυασμό την μεγάλη βοήθεια που του παρείχε η αμυντική γραμμή, στάθηκαν πολύ καλά και βοήθησαν την ομάδα να πανηγυρίσει στο τέλος τη νίκη, που την κρατάει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, του 1ου ομίλου της Α2 ερασιτεχνικής κατηγορίας ΕΠΣ Ημαθίας.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Αβετίδης): Λίκα Χ, Νικολαίδης , Βοργιατζίδης (76′ Δήμου), Αβετίδης, Τσανασίδης, Σαμψωνίδης (69′ Χαραλαμπίδης), Χρυσόπουλος (90′ Παρασκευαΐδης), Σουλιώτης, Χολέβας, Κατσαπελίδης, Μιχαλόπουλος.

ΑΕΚ ΚΑΜΠΟΧΩΡΙΟΥ (Αργύρης Παναγιωτόπουλος): Πιπιλιάρης Ν., Παπαδόπουλος Α, Πιπιλιάρης Π, Μπουτακίδης , Βλάχος, Παπαδόπουλος Χ, Χαρισόπουλος, Μουρατίδης, Πιπιλιάρης Γ., Ριστέμογλου, Παπαδόπουλος Δ. (52′ Φυλαχτάκης).