Νίκη στην πρεμιέρα του εφηβικού για Φίλιππο

| |

Ξεκίνησαν οι αγώνες της τελικής φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Εφήβων, που διεξάγεται στην αδερφοποιημένη με την πόλη της Βέροιας φιλόξενη πόλη του Άργους. Το Πρωτάθλημα, διεξάγεται υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Πελοποννήσου, σε συνεργασία με το Δήμο Άργους και Μυκηνών. Στην Τεχνική Σύσκεψη που διεξήχθη πριν την έναρξη των αγώνων, τονίστηκε από όλους τους παράγοντες, ότι το φετεινό Πρωτάθλημα, θα είναι πολύ υψηλών απαιτήσεων, αφού όλες οι ομάδες είναι ικανές να κερδίσουν οποιονδήποτε αντίπαλο και να κατακτήσουν το τρόπαιο. Και πράγματι η πρώτη ημέρα των αγώνων, τα είχε όλα αυτά.Συγκεκριμένα:

1.- ΧΑΝΘ – ΠΑΟΚ 31 – 26 Ημίχρονο 15-14 2.- ΔΙΟΜΗΔΗΣ – ΔΡΑΜΑ 32-29 Ημίχρονο 16-11

3.- ΦΙΛΙΠΠΟΣ-ΔΟΥΚΑΣ 26-24 Ημίχρονο 10-14.

Πρώτη νίκη για Φίλιππο

Μουδιασμένος μπήκε στο παιχνίδι ο Φίλιππος και έδωσε έτσι το δικαίωμα στην πολύ καλή ομάδα του ΔΟΥΚΑ – περυσινή πρωταθλήτρια στους Εφήβους-να πάρει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Φίλιππος συνήλθε, έσφιξε την άμυνά του και σιγά-σιγά ροκάνισε τη διαφορά και προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς από κει και πέρα να χάσει το προβάδισμα. Έτσι, στο τέλος του παιχνιδιού, ο Φίλιππος χαμογέλασε για τη νίκη του και το σκορ θα ήταν ακόμα μεγαλύτρερο, αν οι παίκτες είχαν πιο καθαρό μυαλό για να εκμεταλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν, μετά από αλλεπάλληλες αποβολές παικτών και προπονητών του ΔΟΥΚΑ για πολύ άσχημες διαμαρτυρίες. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:4-6, 8-10, 10-14, 13-16, 20-21, 26-24. ΠΕΝΑΛΤΙ: 1/1, 3/4 ΔΙΛΕΠΤΑ: 3/7 και μία αποβολή για το ΔΟΥΚΑ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ(Κούγιας Ν.)Μιχαηλίδης 7, Δομπρής 10, Τριανταφυλλίδης 3, Παντελίδης 2, Γκάρας, Χαραλαμπίδης, Κορωνάς, Ζευγαρόπουλος, Αποστολίδης, Θωμαϊδης 1, Δάσκαλος 1, Ντόβας 1, Καραβίτης, Καργατζής 1, Ζλατάνος, Τσαμήτρος.

Να σημειωθεί, ότι ο προπονητής του Φιλίππου Κύρος Σαράφης, παρά το πολύ σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα που αντιμετώπισε με το θάνατο του πατέρα του, ταξίδεψε και αυτός στο Άργος για να βρίσκεται στα υπόλοιπα παιχνίδια δίπλα στην ομάδα του.