Νίκη παραμονής για τον Φίλιππο

Νίκη παραμονής σημείωσε στη Νίκαια ο Φίλιππος με 25-26. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι, είχαν σχεδόν σε όλο το ματς το προβάδισμα και άντεξαν στο τελευταίο τέταρτο στην πίεση που άσκησε ο Άρης και με γκολ του Μπαντή στην εκπνοή πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, είχε το προβάδισμα και στο 20′ προηγήθηκε με τον Μπαντή με 8-11. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, και προς στιγμήν η πίεσή του έφερε αποτέλεσμα όταν ο Ρηγάκης ισοφάρισε στο 22′ (11-11). Στο τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους όμως ο Φίλιππος ήταν καλύτερος, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με 13-17, με φοβερή λόμπα του Τσιρογιάννη από το κέντρο.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμά του και προηγήθηκε με 14-19 στο 39′, με γκολ του Ζευγαρόπουλου. Από εκεί και μετά ο Άρης Νίκαιας πίεσε για να μπει ξανά στο ματς και σιγά σιγά πλησίασε. Στο 51′ ο Χατσίκας μείωσε σε 22-23 κι έβαλε φωτιά στο ματς. Με Μπαντή και Παπαδόπουλο ο Φίλιππος πήγε στο 22-25 στο 55′ και πήρε μια ανάσα από την πίεση των γηπεδούχων. Ο Άρης επανήλθε όμως και με Καραστέργιο, Ρηγάκη ισοφάρισε σε 25-25 στο 59′. Οι γηπεδούχοι είχαν και την ευκαιρία να πάρουν το ματς στα τελευταία λεπτά, έχασαν όμως την προσπάθεια και ο Μπαντής σε νεκρό χρόνο έγγραψε το τελικό 25-26.

Δεκάλεπτα: 4-3, 8-11, 13-17, 15-19, 20-23, 25-26.

Αρης (Μελετάκος): Ρηγάκης 8, Κουρής, Γαλανάκης, Μελετάκος 1, Μπαρμαράκης, Γιουρούκης, Μαλανδρένιας, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 3, Μπουλούμπασης 1, Μανουσέλης, Μουρελάτος, Λεωνίδας 7, Κλημανόγλου 2, Μπελεχρής, Γραμματικόπουλος 2.

Φίλιππος (Σαράφης): Τσιρογιάννης 4, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 4, Παντελίδης 4, Μπαντής 5, Μάντζος, Ζλατάνος, Δραγκόλας, Ζευγαρόπουλος 1, Κωστακίδης Θ. 4, Ντόβας 1, Δινάλης 1, Κορωνάς, Δέλλιος, Στ. παπαδόπουλος 3

Διαιτητές: Τσάκωνας-Μερτινιάν Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 2/5-1/1