Νίκη για Κιλκίς, ισόπαλοι ΧΑΝΘ, Φοίβος

Τα 5λεπτα: 0-0, 3-2, 5-3, 7-5, 10-7, 11-9 (ημχ.), 12-11, 16-14, 17-15, 19-16, 21-17, 22-21

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Παρασκευαΐης, Τζιώκας 1, Κυπραίος 4, Δούγιας 1, Δεληγιάννης 4, Χοτζούδης 1, Δημάκης 6, Τοκατζόγλου, Παπαδόπουλος Π., Παπαδόπουλος Θ. 1, Σισμανίδης, Μέγκας 1, Γρηγοριάδης 3, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου, Λασκάκης

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Κοτανίδης, Τζουβάρας 8, Γιόσμου 4, Κράλλης 2, Κυριακού 3, Βαφείδης, Μουτούδης, Μπακιρτζής, Τσάπας, Τ. Αρβανιτίδης, Π. Αρβανιτίδης 2, Μούσιος 2, Ροδοβίτης, Μαυρόπουλος Τ., Πετρίδης
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 1/1–6/7

Ισοπαλία στην Θεσσαλονίκη

Δύο ομάδες με ίδιους στόχους τέθηκαν αντιμέτωπες στη Θεσσαλονίκη. Καμία ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς και έτσι ΧΑΝΘ και Φοίβος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το 25-25. Οι Συκεώτες έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 8-2 αλλά οι γηπεδούχοι με ένα 7- 0 σερί πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-8, έκλεισαν στο ημίχρονο με 13-10 και λίγο αργότερα στο ξεκίνημα της επανάληψης προηγήθηκαν με 15-10. Ο Φοίβος αντέδρασε έκανε το δικό του 5-0 σερί και το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια (15-15). Από κει και μετά η ΧΑΝΘ κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και όταν προηγήθηκε στο 55΄25-21, ενώ στο 57:30 πέρασε μπροστά 25-22 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Δύο γκολ του Ιωαννίδη όμως και ένα του Μπαλαμού στην εκπνοή διαμόρφωσαν το τελικό 25-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 4-7, 6-8, 9-9, 13-10 (ημχ.), 15-12, 17-15, 18-17, 22-20, 25-21, 25-25

ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Φραγγής, Καφαντάρης, Σπυρόπουλος 5, Σαρηγιαννίδης, Κοκτσίδης 2, Ράμμος 2, Δέσπος , Λάππας 1, Ιωαννίδης, Κόντης 2, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 6, Τσαβδάρης, Σιμιτσής 3, Κεσίδης 3, Ναουμίδης 1

ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Μέτσης 2, Παρπούλας, Μπαλαμός 4, Χατζηαγαπίου 8, Ανδρεαδάκης, Ιωαννίδης 6, Σαουλίδης 3, Τραιανός , Ντούλματζης, Τάτσης, Τσιντίδης , Χατζηβακαλέλης, Καφαντάρης, Αποστολίδης 2
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 0/3-2/2

Για την ισοπαλία με τη ΧΑΝΘ μίλησε ο προπονητής του Φοίβου, Βασίλης Σκανδάλης, που επισήμανε πως για την τροπή που πήρε το παιχνίδι το αποτέλεσμα τον ικανοποιεί.

«Έτσι όπως κατέληξε το παιχνίδι, η ισοπαλία είναι ένα καλό αποτέλεσμα για εμάς. Θεωρώ πως θα έπρεπε βέβαια να έχουμε πάρει τη νίκη, καθώς ξεκινήσαμε δυνατά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια βέβαια, κάναμε μία κοιλiά -είναι κάτι που συνηθίζει δυστυχώς να κάνει η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια- και δώσαμε την ευκαιρία στη ΧΑΝΘ να προηγηθεί, ωστόσο, στο τέλος πιέσαμε, πήραμε μπάλες και καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία.

Είναι πολύ σημαντικό μέχρι και το τελευταίο λεπτό, παίξαμε οργανωμένα. Καταφέραμε να βγάλουμε μία οργανωμένη επίθεση και να φτάσουμε στην ισοφάριση».

Μπαλαμός: «Αξίζαμε τη νίκη»

Από την πλευρά του ο σκόρερ του τελευταίου τέρματος με το οποίο ο Φοίβος πήρε την ισοπαλία, Τάκης Μπαλαμός, τόνισε: «Είναι καλό αποτέλεσμα για εμάς η ισοπαλία, παρότι πιστεύω πως αξίζαμε τη νίκη. Ξεκινήσαμε δυνατά, μετά κάπου χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και κάναμε κάποια λάθη που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος. Ευτυχώς όμως δεν τα παρατήσαμε και στη συνέχεια ανεβάζοντας την απόδοσή μας και παίζοντας καλή άμυνα, ευτυχίσαμε να ισοφαρίσουμε στο τέλος.

Ο προπονητής μας , μας είχε δώσει μία ξεκάθαρη εντολή προς το τέλος του αγώνα την οποία και ακολουθήσαμε πιστά και έτσι καταφέραμε μέσα από μία οργανωμένη επίθεση να ισοφαρίσουμε».

Εύκολα ο Διομήδης

Στην 2η θέση της βαθμολογίας της Α1 Ανδρών με 12 βαθμούς ανέβηκε ο Διομήδης Άργους μετά την επιβλητική του νίκη με 30-18 επί του Ποσειδώνα Λουτρακίου στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, σπάζοντας το αήττητο των φιλοξενούμενων. Οι «Λύκοι» δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν σε θετικό αποτέλεσμα και με έναν εκπληκτικό Λοίζο που είχε 20 επεμβάσεις (σε 34 σουτ) και 60% αποτελεσματικότητα «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Ο Διομήδης μετέτρεψε το 6-4 (10:44) σε 13-4 (18:40) και 18-6 (28:09) με εντυπωσιακή άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους στα τρία γκολ για 22 λεπτά (18-7 στο 32′)! Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τα 13 γκολ (23-10 στο 41′), λίγο πριν ο Ποσειδώνας κάνει την αντεπίθεση του, μειώνοντας στα 8 γκολ (25-17 στο 53:40), αλλά αυτή δεν είχε συνέχεια.

«Υπήρχε διαφορά στην εμπειρία. Οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους. Ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς. Στο δεύτερο μέρος είχαμε καλύτερη εικόνα και θα μπορούσαμε να ήμασταν πιο αποτελεσματικοί», είπε ο τεχνικός του Ποσειδώνα Λουτρακίου Νίκος Γραμματικός, ενώ ο προπονητής των νικητών Δημήτρης Δημητρούλιας είπε: «Είχαμε το καλύτερο ημίχρονο από πλευράς συνέπειας. Αντιμετωπίσαμε το ματς σαν ντέρμπι και οι αθλητές έδειξαν μεγάλο πάθος και θέληση. Δεν μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος. Παρά το σημερινό αποτέλεσμα πρέπει να συγχαρώ τον Ποσειδώνα για την μέχρι τώρα πορεία του, είναι μια ομάδα που θα κάνει ζημιές τη φετινή σεζόν».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 1, Μάλλιος 3, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 3, Σπέντζος 2, Ανανιάδης 1, Δεληγιάννης 5, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 5.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 3, Τσικογιαννόπουλος 5, Βαμβακάς, Πέρρος 3, Γκίγκας, Μουτσάι, Παλαιολόγος, Άντρεγιτς 2, Μανιουδάκης, Κολιούλης, Μπάρμπας, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης 2, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης 1. Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, κόκκινη: 47:15 Ανανιάδης (για επικίνδυνο παιχνίδι-δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 2/3-1/2