Νέα του Νηρέα

| |

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Νηρέας για το 2013 επικρατώντας στο ντέμπι κορυφής με τον Άρη Π. Σκυλιτσίου με σκορ 1-2 παίζοντας για 60′ με 10 παίκτες. Οι πιτσιρικάδες του Νηρέα κατάφεραν να φτάσουν στην σπουδαία νίκη ξεδιπλώνοντας όχι μόνο το ταλέντο τους αλλά και τις ψυχικές τους ικανότητες και να γυρίσουν το ματς μέσα σε λίγα λεπτά στο β’ ημίχρονο παίζοντας με παίκτη λιγότερο.

Όπως είναι αντιληπτό η ομάδα του Νηρέα βάζει υποψηφιότητα για τις πρώτες θέσεις που οδηγούν στην μεγάλη κατηγορία ενώ παράλληλα βρίσκεται και στους Ημιτελικούς του κυπέλλου της ΕΠΣΗ σε μια χρονιά που ελάχιστοι πίστευαν τους πιτσιρικάδες του Νηρέα εκτός από τους δυο προπονητές της ομάδος τον Γερμανό Σιαφαρίκα και τον Απόστολο Χατζάρα.

Το φιλμ του αγώνα:

15′ μεγάλη πάσα του Μουρτζίλα στον Χατζάρα αυτός περνάει τους αμυντικούς, σουτάρει και στέλνει την μπάλα άουτ.18′ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Χατζάρα στον Δημούλτση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα αποκρούει, παίρνει το ριμπάουντ και για δεύτερη φορά αποκρούουν οι αμυντικοί την μπάλα πάνω στην γραμμή.27′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη Π. Σκυλιτσίου όπου σε διπλή ευκαιρία οι παίκτες του στέλνουν την μπάλα πάνω στον Λύχνα και έπειτα στο δοκάρι.32′ Κόρνερ με τον Φωτιάδη η άμυνα διώχνει στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης σεντράρει η κεφαλιά στο 1ο δοκάρι από τον Χατζάρα και πάνω στην γραμμή διώχνει ο τερματοφύλακας.33′ Στην εξέλιξη της φάσης ο Ορφανίδης δέχεται την 2η κίτρινη κάρτα.36′ Κίνηση του Ευθυμιάδη από το πλάι μπαίνει μέσα στην περιοχή βγάζει την παράλληλη σέντρα και διώχνουν οι αμυντικοί σε κόρνερ πριν τον επερχόμενο Χατζάρα.39′ Εκτέλεση φάουλ από τον Άρη η μπάλα στα χέρια του Λύχνα.45′ Λήξη ημιχρόνου47′ ΓΚΟΛ! Επέλαση από το πλάι λάθος εκτίμηση του Λύχνα στο σουτ και ο Απόσογλου κάνει το 1-0.50′ ΓΚΟΛ! Κόρνερ με εκτελεστή τον Φωτιάδη στο 1ο δοκάρι ο Χατζάρας την κεφαλιά η μπάλα κοντράρει φτάνει στον Ναυρινιάδη που με αριστερό σουτ κάνει το 1-1.51′ ΑΛΛΑΓΗ ο Φωτιάδης έξω στην θέση του ο Κακαβέλας.60′ Μπαλιά του Χατζάρα ο Δημούλτσης φεύγει από κανονική θέση τετ α τετ και αποκρούει ο τερματοφύλακας.71’ΓΚΟΛ! Μπαλιά του Ευθυμιάδη στον Δημούλτση αυτός πάλι τετ α τετ περνάει τον τερματοφύλακα και κάνει το 1-2.75′ Κόρνερ κεφαλιά του Ντέλλα άουτ.77′ Ωραία συνεργασία των παικτών του Νηρέα ο Ναυρινιάδης βγάζει τον Ευθυμιάδη στην πλάτη της άμυνας αυτός σουτάρει και η μπάλα άουτ.78′ Σουτ του Δημούλτση η μπάλα στο δοκάρι.87′ Ο Δημούλτσης στρώνει στον επερχόμενο Χατζάρα που σουτάρει πάνω στους αμυντικούς.

93′ Λήξη αγώνα!

ΝΗΡΕΑΣ: (Γερμανός Σιαφαρίκας) Λύχνας, Καραπουρναλίδης, Βάσσος, Μουρτζίλας, Μπλούκας, Φωτιάδης(52′ Κακαβέλας), Ναυρινιάδης, Χατζάρας, Ορφανίδης(33′ κόκκινη), Ευθυμιάδης, Δημούλτσης.

Επόμενος αντίπαλος του Νηρέα η ομάδα του Σταυρού σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος στην κορυφή της βαθμολογίας.