Με την Εθνική στο Ελσίνκι η Υφαντίδου

Συνολικά 28 αθλητές και αθλήτριες θα ταξιδέψουν στο Ελσίνκι, προκειμένου να πάρουν μέρος στο 21ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών, που θα γίνει 27/6-1/7 στην φιλανδική πόλη.

Η ελληνική ομάδα είναι μικρότερη από εκείνη του 2010 στην Βαρκελώνη (34 άτομα), ωστόσο αποτελείται από μια μερίδα αθλητών – τριών που μπορούν να συνοδεύσουν την συμμετοχή τους με καλές εμφανίσεις.

Ο ΣΕΓΑΣ επέλεξε να εντάξει στην ομάδα και αθλητές που είτε είχαν τα όρια από πέρυσι είτε φέτος πέτυχαν τις επιδόσεις που είχε θέσει η ευρωπαϊκή ομοσπονδία. Παράλληλα, η ομοσπονδία έδωσε την ευκαιρία σε δυο αξιόλογους αθλητές, την Τόνια Στεργίου και τον Γιώργο Τρέμο, να ενταχθούν στην ομάδα, παρά το γεγονός ότι πέτυχαν τα όρια στο διασυλλογικό πρωτάθλημα, καθώς η ΕΠΥΑ έκρινε πως έχουν την δυνατότητα να επαναλάβουν τις επιδόσεις τους.

Σε κάθε περίπτωση η αποστολή αποτελείται από αθλητές και αθλήτριες που έχουν και τις δυνατότητες διάκρισης, αλλά και την ευκαιρία να αποσπάσουν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον. Ο Περικλής Ιακωβάκης είναι ο αθλητής με τις περισσότερες συμμετοχές σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς το Ελσίνκι θα είναι η πέμπτη του συμμετοχή.

Αναλυτικά η ομάδα

ΑΝΔΡΕΣ

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΕΑΡ)

400 μ.: Τηλέμαχος Ρούτας (ΓΣ Ηρακλής)

800 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (ΑΟ Λασιθίου)

110 μ. εμπ: Κώστας Δουβαλίδης (ΕΑΡ)

400 μ. εμπ.: Περικλής Ιακωβάκης (ΕΚΑ Δωδώνης), Σπύρος Παπαδόπουλος (ΟΣΦΠ)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου)

Μήκος: Λούης Τσάτουμας (Μεσσηνιακός), Γιώργος Τσάκωνας (ΟΣΦΠ), Δημήτρης Διαμαντάρας (ΓΣ Κηφισιάς)

Ακοντισμός: Σπύρος Λεμπέσης (ΜΕΑΣ Τρίτων), Γερβάσιος Φιλιππίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Σφαιροβολία: Μιχάλης Σταματόγιαννης

Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΣ Τρικάλων)

4Χ400 μ.: Ιακωβάκης, Παπαδόπουλος, Ρούτας, Κυριακίδης (ΟΣΦΠ)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)

200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)

800 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΠΓΣ)

Τριπλούν: Αθανασία Πέρρα (ΑΟ Μεγάρων), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ), Νίκη Πανέττα (ΑΟ Μεγάρων)

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων), Στέλλα – Ηρώ Λεδάκη (Ελ. Βενιζέλος), Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)

Υψος: Τόνια Στεργίου (Κούρος Πατρών)

Ακοντισμός: Σάβα Λίκα (ΠΓΣ)

Επταθλο: Σοφία Υφαντίδου (Φίλιππος Βέροιας)