Λύγισε την Κέρκυρα

Σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Βέροια. Με γκολ των Κόσλτι, Ολαϊτάν κέρδισε με 2-0 την Κέρκυρα και έβαλε τις βάσεις για να παραμείνει και του χρόνου στην μεγάλη κατηγορία. Η Βέροια ήταν καλύτερη, είχε περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Η Βέροια προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς και πίεσε την Κέρκυρα στο ξεκίνημα. Παρά την πίεση, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 9’ όταν ο Λεόν έβγαλε σε θέση εκτέλεσης τον Τσουμάνη αλλά ο τελευταίος σούταρε άουτ. Η Βέροια απάντησε στο 16’. Ο Γεωργιάδης εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Ορέστες πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν πρόλαβε με προβολή να κάνει το σουτ. Μετά το ημίωρο η Βέροια αύξησε την πίεση της και απείλησε το τέρμα του Αναστασόπουλου. Στο 32’ ο Ιωάννου, μετά από σέντρα του Γεωργιάδη, έκανε την σέντρα αλλά ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε. Στο 35’ μετά από κόρνερ του Γκιγιέρμο, ο Ιωάννου πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έκανε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας απόκρουσε. Στο 36’ ήταν η σειρά του Κόστλι να βρεθεί σε θέση βολής στην μικρή περιοχή της Κέρκυρας, μετά από λάθος έξοδο του Αναστόπουλου, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άσχημο και δεν βρήκε στόχο. Στο 41’ καλός συνδυασμός των γηπεδούχων, αλλά ο Κόστλι άνοιξε πολύ την μπάλα και ο Αναστασόπουλος κατάφερε να βγει πρώτος στην μπάλα και να τη μαζέψει. Στην επανάληψη, η Βέροια μπήκε πιεστικά για το γκολ. Στο 48’ ο Γκιγιέρμο έκανε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Κόστλι από πολύ κοντά πέρασε άουτ. Στο 55’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Ο Αμαραντίδης έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ιωάννου έστρωσε την μπάλα στον Ολαϊτάν, το σουτ του τελευταίου όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 67’ η Κέρκυρα είχε και αυτή δοκάρι. Ο Αγρίτης έκανε την γυριστή σέντρα σουτ και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία στο… καπάκι για τη Βέροια, αλλά το γύρισμα του Ολαϊτάν από τα δεξιά της περιοχής της Κέρκυρας δεν βρήκε αποδέκτη. Στο 74’ ο Κόστλι κέρδισε πέναλτι από τον Στάμου. Μετά από μια μικροδιακοπή, ο Κόστλι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ο Στάμου αποβλήθηκε. Στο 87’ ο Γκιγιέρμο έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή και στις καθυστερήσεις ο Ολαϊτάν, στην αντεπίθεση μετά από πάσα του Μπερτέν, έγραψε το 2-0. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη οι Γεωργέας, Γεωργιάδης, Βενέτης. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημηρόπουλος ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Τζημογιάννης, Καλογέρης (72’ Καλτσάς), Γκιγέρμο Πέρεθ, Ολαϊτάν, Γεωργέας, Ιωάννου, Κόστλι (89’ Μπερτέν).

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Αγρίτης, Λεόν, Μοντέιρο, Τσουμάνης, Γκέσιος (72’ Ηλιάδης), Τσοκάνης (66’ Κυβελίδης), Στάμου, Αθανασίου (81’ Γιάντσης).