Κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ ο Φίλιππος

| |

Την ήττα με 21-29 γνώρισε από την ΑΕΚ ο Φίλιππος. Παρά τα προβλήματα τραυματισμών (Π. Κωστακίδης, Παπαδόπουλος, Ντόβας, Μάντζος) οι Βεροιώτες κόντραραν στα ίσα την ΑΕΚ για 50′ λεπτά, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε περισσότερες λύσεις και δίκαια έφτασε νίκη.

Στο αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, αλλά ποτέ δεν κατόρθωσε να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεν περισσότερες επιλογές στο σκοράρισμα, αλλά οι Βεροιώτες είχαν τον τρόπο να πλησιάζουν συνέχεια στο σκορ και αποτελούσαν μια διαρκής απειλή.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος ξεκίνησε άσχημα στην επίθεση και η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Στο 11’ προηγήθηκε με τέρμα του Αλβανού, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-4 αλλά από εκεί και μετά ο Φίλιππος άρχισε να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα με Μπαντή, Δινάη και στο 22’ ισοφάρισε σε 7-7 με τον Δομπρή και προηγήθηκε με τέρμα του Μπαντή 8-7 στο 27’. Το «ξέσπασμα» του Φιλίππου σταμάτησε εκεί. Η ΑΕΚ «ξεκόλησε» επιθετικά και με τους Αλβανό, Μπαλωμένο πήγε στα αποδυτήρια με 8-10.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι πήγε κυρίως σε επιθέσεις έξι εναντίον έξι και αυτό ευνόησε τον Φίλιππο. Οι παίκτες του Κύρου Σαράφη μετά το 8-12 του 32’, επέστρεψαν πάλι στο παιχνίδι και στο 39’ μείωσαν με τον Μπαντή σε 13-14 στο 39’. Από εκεί και για δέκα λεπτά το ματς κυλούσε γκολ – γκολ αλλά μετά το 50’ ο Φίλιππος λύγισε. Επιθετικά δεν είχε λύσεις και το 20-22 του 52’ έγινε 20-24 στο 55’. Εκεί το ματς τελείωσε και η ΑΕΚ απλά άνοιξε την διαφορά στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης

Πέναλτι: 2/3, 5/5