Κλάταρε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος κι έχασε από τον Αρκαδικό

Την ήττα με 56-69 γνώρισε από τον Αρκαδικό ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν κακοί στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έχασαν την επαφή με το σκορ, κυρίως λόγω της αστοχίας τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έλεγξε τον ρυθμό του ματς και είχε το πάνω χέρι στο σκορ. Με τον Ακεψιμαΐδη να τρυπά διαρκώς την άμυνα του Αρκαδικού, ο Φίλιππος προηγήθηκε με 10-4 στο 6’ και 15-10 στο 9’. Ο Αρκαδικός πλησίασε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μαγιντόμπε στον πόντο (17-16) αλλά ο Κιτσούλης στην εκπνοή έγραψε το 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ισορρόπησε. Με άμυνα ζώνης περιόρισε το σκοράρισμα του Φιλίππου ενώ στην επίθεση πέτυχε αρκετά τρίποντα τιμωρώντας την κακή περιφερειακή άμυνα της Βεροιώτικης ομάδας. Με δυο τρίποντα του Πόπανιτς οι Αρκάδες πήραν το προβάδισμα στο 13’ (22-25) αλλά ο Φίλιππος με δίποντο και δυο βολές του Κούρτη έκανε το σκορ 28-25 στο 16’. Ο Πόπανιτς και ο Προδρόμου με τρίποντα έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 18’ (29-33) ενώ λίγο αργότερα πήραν και διαφορά πέντε πόντων (30-35 στο 19’). Ο Φίλιππος απάντησε στα καλάθια του Αρκαδικού και μείωσε στο ημίχρονο σε 35-38.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο. Περιόρισαν ακόμη περισσότερο την επιθετική γραμμή του Φιλίππου και σιγά σιγά πήραν το πάνω χέρι στο σκορ και προηγήθηκαν με 41-49 στο 28’. Ο Φίλιππος αντέδρασε και μείωσε σε 46-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Αρκαδικού. Ήταν άστοχος και αυτό του στοίχισε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 46-56 στο 33′ με τρίποντο του Κοψαύτη και στα επόμενα πέντε λεπτά δεν δέχθηκαν πόντο και προηγήθηκαν με 46-63. Εκεί τελείωσε το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-16, 35-38, 46-51, 56-69

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Νικολούλης-Συμεωνίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Βασιλείου, Τόμιτς 11, Ακεψιμαΐδης 17 (3), Κούρτης 7, Σιζόπουλος 3 (1), Κιτσούλης 14 (2), Κασαμπαλής, Τριχόπουλος, Μαυρόγιαννης, Μπρόζος 4, Βαρυτιμιάδης,

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 10 (2), Πίνης 6 (2), Μαγιντόμπε, Κοψαύτης 11 (3), Προδρόμου 17 (2), Πόπαντιτς 15 (3), Σάκοτα, Γκόβας, Γιαννουλάκος 10, Τζατζάς.