Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια

| |

Την ήττα με 3-0 γνώρισε στην Τρίπολη η Βέροια. Η ομάδα του Νίκου Καρύδα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες και δικαιούνταν ένα γκολ. Στην επανάληψη όμως το γρήγορο τέρμα του Αστέρα έβγαλε έξω από τον ρυθμό της την Βεροιώτικη ομάδα και ήρθε η κατάρρευση.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο αλλά αν κάποιος δικαιούταν κάτι, αυτή ήταν η Βέροια που είχε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτο 22-23 λεπτά αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία. Ένα σουτ του Σανκαρέ στο 16’ που έφυγε άουτ και άλλο ένα στο 21’ του Ουσέρο που μπλόκαρε ο Λόπεζ ήταν οι καλύτερες φάσεις των γηπεδούχων.

Μετά το 25’ η Βέροια κυριάρχησε και έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Στο 25’ μετά από σέντρα του Μπαργκάν, ο Ιωάννου βρέθηκε τετ α τετ αλλά απόκρουσε ο Φούλοπ. Στο 30’ ο Μπαργκάν έκανε το κόρνερ, ο Καφές έκανε σουτ από κοντά αλλά πολύ δύσκολα ο Φούλοπ απόκρουσε. Στο 34’ επικίνδυνο σουτ του Ολαϊτάν, απόκρουσε ο Φούλοπ. Στις ευκαιρίες της Βέροιας θα πρέπει να προστεθεί και το απευθείας φάουλ του Μπαργκάν,  ο Φούλοπ όμως κατάφερε να σταματήσει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, με το αριστερό χέρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια δέχθηκε νωρίς γκολ και στην συνέχεια κατέρρευσε. Στο 51’ μετά από σέντρα του Ντε Μπλάσις, ο Περόνε με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Η Βέροια είχε ένα καλό σουτ του Μπαργκάν στο 64’ (απόκρουσε ο Φούλοπ) αλλά ο Αστέρας στο 67’ σημείωσε το 2-0. Μετά από σέντρα του Τσαμπούρη, ο Ντε Μπλάσις με σουτ από την γωνιά της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτασε αυτό, σε μια γρήγορη αντεπίθεση του Αστέρα, ο Περόνε με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το 3-0.

Διαιτητής: Σπάθας (Ελευθερίου, Φαντόπουλος)

ΑΣΤΕΡΑ: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (46’ Καλατζής), Ουσέρο (78’ Φραγκουλάκης), Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Περόνε, Μπακασέτας (38’ Καρντάσιο)

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Γεωργιάδης, Μπεθέρα, Ορέστες, Καλί, Καφές (73’ Καρλίνιο), Καλογέρης, Ιωάννου (64’ Καλτσάς), Μπαργκάν, Ολαϊτάν, Κόστλι (81’ Μπελόν)