Καρδιοχτύπησε ο Φίλιππος

| |

Νίκη με μεγάλο καρδιοχτύπι επί του Αιγάλεω σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες αν και είχαν σε όλο το ματς το πάνω χέρι στο σκορ, ένιωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο την καυτή ανάσα του αντιπάλου, αλλά με καλάθια στα κρίσιμα σημεία κέρδισαν με 71-66.

Ο Φίλιππος ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά από ένα αναγνωριστικό ξεκίνημα όπου οι δυο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο (13-13), πάτησε γκάζι και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 20-13 στο 18’. Το Αιγάλεω εκεί ισορρόπησε και ανέκοψε το ξέσπασμα του Φιλίππου. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του αντιπάλου και δίχως να είναι ιδιαίτερα παραγωγικός στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας οκτώ πόντους διαφορά (37-29).

Στο δεύτερο μέρος, το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά, εκμεταλλεύτηκε την Βεροιώτικη αφλογιστία και μείωσε σε 38-37 στο 24’. Ένα αντιαθλητικό φάουλ των φιλοξενούμενων, ένα τρίποντο του Κοθρά κι ένα δίποντο του Τριχόπουλου «ξεκόλλησαν» τον Φίλιππο επιθετικά και του έδωσαν ξανά την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ με 46-37. Όμως το ξέσπασμά των γηπεδούχων δεν είχε διάρκεια. Επιθετικά δεν είχαν εύκολο καλάθι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους να μειώσουν σε 51-49 στο 29’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι. Το Αιγάλεω πλησίασε σε 62-61 κι έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο 36’. Εκεί την λύση στον Φίλιππο έδωσε ο Μπρόζος με τρίποντο και ο Τριχόπουλος με δίποντο και το σκορ έγινε 67-61 στο 37’. Νέο καλάθι του Μπρόζου έφερε το ματς στο 69-61. Το ματς θα είχε κριθεί αν μετρούσε δίποντο του Πάλλη που κόπηκε στο ταμπλό αντικανονικά. Στο υπόλοιπο διάστημα ο Φίλιππος ήταν άστοχος επιθετικά και το Αιγάλεω πλησίασε 69-66 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Πάλλης με έξοχο πίβοτ έκανε το 71-66 δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 25-19, 37-29, 56-54, 71-66

Διαιτητές: Καλογερόπουλος – Γερακίνης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Χρυσόπουλος 11 (2), Ράπτης 4, Κασαμπαλής 2, Κοθράς 21 (2), Τριχόπουλος 4, Μπρόζος 14 (2), Πάλλης 15, Ορφανός.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Κατσούνης – Χρυσαλάς): Μιλεντίγιεβιτς, Αθανασόπουλος, Φωτητζόγλου, Καράβολας 19 (2), Γρύλλης 4, Σπίγκος, Μουμπάρακ 4, Μίχαλος 11 (2), Μέλνικς 17, Χανιώτης, Καστανιώτης, Διαμαντόπουλος 11 (3).