Καθάρισε ο Γκιγιέρμο

| |

Πολύτιμη νίκη επί του Πανθρακικού σημείωσε η Βέροια. Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν πολύ καλύτερη, πέτυχε δυο γκολ με τον Γκιγιέρμο και κέρδισε με 2-0

Η Βέροια ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και βρήκε σχετικά νωρίς τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Γκιγιέρμο με αριστερό διαγώνιο σουτ πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Αθανασιάδη και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, στην μόνη τους απειλή στο πρώτο μέρος είχαν στο 33’ ένα σουτ του Καστσελάν πίσω από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόπεζ.

Η Βέροια συνέχισε να αναζητά το δεύτερο τέρμα και στο 39’ σουτ του Ολαϊτάν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα του Αθανασιάδη, όμως σταμάτησε πάνω στον Κόστλι και χάθηκε η ευκαιρία για το 2-0. Στο 40’ είχαμε εκτέλεση φάουλ του Βαϊρουά από δεξιά, η μπάλα ακούμπησε το οριζόντιο δοκάρι του Λόπεζ και κατέληξε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Βέροια δικαιούνταν ένα γκολ ακόμη. Στο 44′ κάθετη πάσα του Ολαϊτάν, ο Μπαργκάν μπήκε στην περιοχή από δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Η Βέροια σημείωσε τέρμα στις καθυστερήσεις αλλά κακώς δεν μέτρησε. Ήταν μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκιγιέρμο, από δεξιά, ο Αθανασιάδης μπήκε με την μπάλα μέσα, αλλά διαιτητής και επόπτης έκλεισαν τα μάτια. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, σέντρα του Μπαργκάν από αριστερά, σουτ στην κίνηση του Καλογέρη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.

Στην επανάληψη η Βέροια, πέτυχε γρήγορα το 2-0. Μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Γκιγιέρμο έκανε ένα σουτ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και μετά ο Πανθρακικός ανέβηκε ψηλά για να σημειώσει τέρμα αλλά δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα την Βέροια. Στο 80′ γυριστό σουτ του Παπαδόπουλου από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Λόπεζ και στο 85’ γυριστό σουτ του Λουσέρο από αριστερά, ο Σνάουτσνερ επενέβη και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Διαιτητής: Σπάθας (Σωτηρόπουλος, Κόντιζας)

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Σνάουτσνερ, Ορέστες, Καλογέρης, Καλί, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Ολαϊτάν (90′ Μπάρμπας), Γκιγιέρμο, Μπαργκάν (65’ Καλτσάς), Κόστλι (90’ Ιωάννου).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Βαϊρουά (73’ Τζανής), Κασελάν, Λουσέρο, Κέρφα, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Λαδάκης (56’ Μουνάφο), Μίνγκα