Κέρδισε τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

| |

Με το ένα… πόδι στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ μετά την νίκη της με 34-29 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Μενιδίου για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Στο αγωνιστικό σκέλος το παιχνίδι ήταν άκρως ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες ωστόσο να υποπίπτουν σε πολλά λάθη. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και βρέθηκε μπροστά με 12-11. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χριστόφορο Μπακαούκα που πέτυχε 16 γκολ (!) -και χωρίς τον βασικό τερματοφύλακα Δημήτρη Καφφάτο- γύρισε το ματς και έφτασε να προηγείται με 19-15 (38′) με ένα επιμέρους σκορ 6-2. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τα έξι γκολ (25-19), ενώ τελικά το β’ τελικά έληξε με 23-17 υπέρ της ΑΕΚ!

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 9-8, 11-12 (ημχ.), 19-15, 26-20, 34-29

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 16, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 6, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 1, Αλβανός 2, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου 2, Κουρέτας, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Πίτσιος 4, Κοκκώνης 1, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 6, Ιωαννίδης 5, Περβανάς, Τσάτσος 2, Καράγγελος 2, Σεβαστίδης 4, Παπαδόπουλος, Κεσίδης 1.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 3-2, πέναλτι: 5/5-1/4.