Ισοπαλία παραχώρησε στην Κοζάνη η Ένωση

Το πρώτο ημίχρονο στο Μακροχώρι έληξε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και παρότι απειλήθηκαν μόλις στο 7’ (μετά από κάθετη μπαλιά του Βελίνη, ο Ηλιάδης βγήκε μόνος αλλά ο Γκαραβέλης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε) βρήκαν ρυθμό και έγιναν απειλητικοί. Στο 13’ μονοκόμματο σουτ Τσικόπουλου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ. Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κουλουκίδη. Ο έμπειρος παίκτης έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα.

Μετά το 0-1, η Ένωση αντέδρασε, βγήκε σε γρήγορες επιθέσεις και στο 27’ έφτασε στο 1-1 με σουτ του Βελίνη έξω από την περιοχή (φωτογραφία). Στο 45’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 1-2 όταν μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου, έκανε την προβολή ο Ζηνόβιος και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το 1-1 παρέμεινε και στο δεύτερο μέρος. Η Ένωση ήταν καλύτερη αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 66’ ο Ξαγοράρης πάσαρε στον Βελίνη, αλλά το σουτ του τελευταίου απόκρουσε ο Γκαραβέλης. Στο 75’ κεφαλιά του Ζηνόβιου, μετά από σέντρα του Τοπάλη, χτύπησε στο δοκάρι. Στο 85’ ο Βελίνης βρέθηκε αμαρκάριστος στο πέναλτι, μετά από πάσα του Ηλιάδη αλλά σούταρε άουτ. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Ξαγοράρης έκανε το κόρνερ, ο Βελίνης έπιασε το σουτ, ο Γκαραβέλης απόκρουσε, ο Σαρηγιαννίδης πήρε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά η φάση σταμάτησε ως επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Κοζάνης.

ΕΝΩΣΗ: Σταματέλος, Χ. Συμεωνίδης, Σαρηγιαννίδης, Σαλέπης, Ζαρογιάννης, Πιέτρα, Τσακαλίδης (81’ Θεοδωρίδης), Γεωργίου (65’ Ξαγοράρης), Βελίνης, Α. Ηλιάδης, Βούλγαρης (60’ Μαυριδόγλου).

ΚΟΖΑΝΗ: Γκαραβέλης, Στεργιόπουλος, Συμεωνίδης, Ταφαρλής, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος (56’ Τράβλος), Κουλουκίδης (90’ Τσικόπουλος), Ζηνόβιος, Τοπαλίδης, Παπαδόπουλος (82’ Λαγός)