Εχασε από τον Διομήδη ο Φίλιππος

| |

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο κατέκτησε ο Διομήδης. Στο τελευταίο του παιχνίδι, πέρασε νικηφόρα από την Βέροια με 20-26. Οι νεαροί παίκτες του Φιλίππου αντιστάθηκαν, αλλά από την μια οι απουσίες τους (Μάντζος, Μπαντής, Θ. Κωστακίδης, Δάσκαλος, Δινάλης) και από την άλλη η έλλειψη πείρας, δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν την διεκδίκηση μέχρι το τέλος.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, ο Διομήδης πιο πλήρης, πήρε το προβάδισμα από την αρχή (1-4, 4-8). Παίζοντας σφιχτή άμυνα και σημειώνοντας τέρματα σε αντεπιθέσεις, ανέβασε την διαφορά στα έξι τέρματα στο 24′ (5-11). Ο Φίλιππος αντέδρασε εκεί και μείωσε σε 8-12 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες με αιχμή τον Παπαδόπουλο και σε καλή μέρα τον Δέλιο, πλησίασαν δυο φορές στο σκορ (11-14 και 15-19) αλλά δεν είχαν τις λύσεις από τον πάγκο για να δώσουν ανάσες στους κουρασμένους περιφερειακούς τους. Έτσι ο Διομήδης ξέφυγε ξανά κι έφτασε χωρίς δυσκολία στο 20-26.

Διαιτητές: Χασκής, Θεοδοσάκης

Δεκάλεπτα: 3-6, 5-8, 8-12, 13-19, 17-23, 20-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σαράφης) Κορωνάς, Δέλιος, Παπαδόπουλος 10, Ντόβας, Ζευγαρόπουλος, Δραγκόλας 1, Παντελίδης 1, Δομπρής 3, Μιχαηλίδης, Αρβανιτίδης 3, Κωστακίδης Π. 3, Τσιρογιάννης, Κορωνάς Κ. 1, Μπαζάκας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ: (Δημητρούλιας) Τσούλος, Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 3, Κρεμαστριώτης, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Ευαγγελόπουλος, Σαμαράς 3, Ελευθερίου, Δεληγιάννης 3, Καραϊβάνοφ 6, Τάσκοβιτς 3.