Εννέα μετάλλια στην Θεσσαλονίκη ο Νηρέας

| |

Το Σαββατοκύριακο 18-19 Μαΐου  πραγματοποιήθηκαν οι διεθνής κολυμβητικοί αγώνες που τα τελευταία χρόνια  έχουν γίνει θεσμός με την επωνυμία Λευκός Πύργος στο  κατάμεστο εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης  . Με την συμμετοχή πάνω από 1200 αθλητών από 60 σωματεία εκ των οποίων τα 19 από το εξωτερικό ο Α.Σ Νηρέας συμμετείχε με 13 αθλητές –τριες.  Τα νεαρά δελφίνια του Νηρέα κατάφεραν να κερδίσουν 9 μετάλλια 1 χρυσό, 4 αργυρά και 4 χάλκινα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μπαρμπαρούσης Γεώργιος στα 100 ύπτιο  καθώς και ένα χάλκινο στα 50 ύπτιο.

Τα αργυρά μετάλλια κατέκτησαν ο Φύκατας  Μιχαήλ στα 200 ελεύθερο και 200 Μ.Α ,ο Φύκατας Γεώργιος στα 50 ύπτιο και η Καραίσκου Άννα στα 50 ύπτιο.

Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Καρατζιούλας Σταύρος στα 100 και 200 πρόσθιο και η Μαδενλή Φανή στα 50 ελεύθερο.

Στους αγώνες συμμετείχαν επίσης και οι αθλητές Κελεπούρης Μιχαήλ, Παπαγεωργόπουλος Κωνσταντίνος, Αντωνιάδης Παύλος, Μαδενλη Ευτυχία, Γαλανίδου Ουρανία , Στεργίου Αντώνιος και Τσιρπανλής Γεώργιος, οι οποίοι μπορεί να μην κατέκτησαν κάποιο μετάλλιο αλλά κατέρριψαν τα ατομικά τους ρεκόρ  λαμβάνοντας πολύ καλές θέσεις στην γενική κατάταξη.

Την αποστολή συνόδεψε η προπονήτρια Παπαδοπούλου Μαρία.

Νέες διακρίσεις

Σε αγώνες προετοιμασίας συμμετείχαν τα αγωνιστικά τμήματα της κολύμβησης ,αγωνιστική  με 12 αθλητές και προ- αγωνιστική με  30 αθλητές κατά την διάρκεια όλων των προηγούμενων εβδομάδων.

1η στάση και για τα δύο τμήματα του Νηρέα ήταν η συμμετοχή του στους αγώνες προς ‘’Τιμή   του 1ου Σύγχρονου Έλληνα Ολυμπιονίκη’’  Ιωάννη Κοκκώδη.

2η στάση για το τμήμα της αγωνιστικής ήταν οι ετήσιοι αγώνες των ‘’Νιοβείων’’ που διοργανώνει η ομάδα της Χ.Α.Ν.Θ και συμμετέχουν αθλητές από όλα τα Βαλκάνια!!

Οι 8 αθλητές από τους 12 έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα το καλοκαίρι . Προκρίνετε

ο  Αδαμίδης Χαράλαμπος στα 200 & 400 ελεύθερο, 50 – 100 – 200 πεταλούδα και 200 μικτή ατομική, ο Μαδενλής Κωνσταντίνος 50 – 100 & 200 ελεύθερο, ο Γαλανίδης Νικόλαος 50-100-200-400 & 1500 ελεύθερο 100 πεταλούδα και 200 μικτή ατομική, ο Κελεπούρης Γεώργιος 100 – 200 πρόσθιο και 200 μικτή ατομική ,ο Καρατζιούλας Κωνσταντίνος στα 200 ύπτιο, η  Τζουνάκου Αναστασία –Μαρία  50 -100 πρόσθιο και 50 πεταλούδα, η Χαραλαμπίδου Γαρυφαλλιά στα 100 πρόσθιο και η Νίλα Αικατερίνη στα 200 ύπτιο. Οι υπόλοιποι 4 αθλητές Περόντση Αικατερίνη, Παπαδοπούλου Βικτωρία Τσιάρα Αικατερίνη και Τσιάρα Δήμητρα είναι και αυτοί πλέον κοντά στην επίτευξη της πρόκρισης  τους μετά των ατομικών ρεκόρ που πέτυχαν στους αγώνες των ‘’Νιοβείων’’. Προπονητής του τμήματος Θεοδωρίδης Χρήστος.

Μετά το πέρας των διακοπών του Πάσχα οπού η προσπάθεια των αθλητών του Νηρέα δεν σταμάτησε, πρωί απόγευμα σε προπονήσεις ήρθαν και τα καλύτερα αποτελέσματα!!

3 η  στάση για 13 αθλητές του προ –αγωνιστικού τμήματος που  συμμετείχαν το Σαββατοκύριακο 18- 19 Μαΐου στους διεθνείς αγώνες ‘’Λευκός Πύργος’’  1200 αθλητές από όλη την Ελλάδα και Βαλκάνια έδωσαν έντονο συναγωνισμό στους αγώνες .

Τα αποτελέσματα των αθλητών του προ –αγωνιστικού.

Η προπονήτρια Παπαδοπούλου Μαρία συνοδεύει όλες τις αποστολές του τμήματος.