Δεν πρόβαλε αντίσταση στον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

| |

Ήττα χωρίς να προβάλει αντίσταση γνώρισε στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος με 34-22. Οι Βεροιώτες είχαν ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο κι έχασαν την επαφή στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, δεν επέστρεψαν ποτέ στο ματς.

Το ξεκίνημα για τον Φίλιππο ήταν πολύ άσχημο. Χωρίς λύσεις στην επίθεση και ευάλωτος στις αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 6-0 στο 8’ και 12-2 στο 16’. Το μόνο που κατάφεραν οι Βεροιώτες από εκεί και πέρα, ήταν να περιορίσουν την επίθεση του ΠΑΟΚ και να μειώσουν σε 14-6 στο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Φίλιππος δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βγάλει αντεπιθέσεις και ισορρόπησε το ματς, ωστόσο αυτό ήταν ευνοϊκό για τον ΠΑΟΚ γιατί συντηρούσε την διαφορά του πρώτου μέρους. Βεροιώτικη αντίδραση όμως δεν γινόταν να υπάρξει διότι στην επίθεση υπήρχε μόνο ο Μπαντής. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 22-13 στο 43’, ο Φίλιππος μείωσε σε 24-18 στο 48’ αλλά πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 29-18 στο 53’. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 44΄ αποβλήθηκε ο Δημήτρης Τσακίρης με κόκκινη κάρτα.

Διαιτητές: Τσιάνας, Πατιός.

Δεκάλεπτα: 7-1, 12-4, 14-6, 19-12, 25-18, 34-22