Δεν πρόβαλε αντίσταση στον Δούκα ο Φίλιππος

| |

Ήττα χωρίς να προβάλει αντίσταση γνώρισε στην Αθήνα από τον Δούκα ο Φίλιππος, με 31-16. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς από την αρχή, και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Οι Βεροιώτες ταξίδευσαν στην Αθήνα χωρίς τους Μπαντή, Δέλιο, Παπαδόπουλο, Τσιρογιάννη, Π. Κωστακίδη, ενώ ο Δούκας προστάτευσε αρκετούς παίκτες, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο ενόψει της αναμέτρησης με την Άνκαρα Σπορ για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ το Σάββατο.

Αγωνιστικά, ο Δούκας έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-1. Ο Φίλιππος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, είχαν περισσότερες λύσεις και έκλεισαν το ημίχρονο με 18-6.

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με το ματς να έχει κριθεί νωρίς, ο Δούκας ανέβασε κι άλλο την διαφορά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 8-1, 13-3, 18-6 (ημχ.), 21-9, 26-15, 31-16

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μουντζουρίδης 2, Γεωργίου 4, Τόμπρος 1, Τζηράς 2, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 6, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης 2, Στουμπής 2, Λάγιος, Ζαλώνης 3, Μισαηλίδης, Μαγκαφουράκης, Κλεώπας 3, Κοτελίδας, Ντούνης 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κύρος Σαράφης): Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης 2, Δομπρής 7, Παντελίδης, Μάντζος, Δραγκόλας, Ζευγαρόπουλος, Κωστακίδης Θ. 2, Δάσκαλος 3, Ντόβας 1, Κάργατζης, Ζλατάνος, Κορωνάς.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Μερτινιάν, δίλεπτα: 3-1, πέναλτι: 00/00- 2/2, κόκκινη: 50:19 Μισαηλίδης (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο).