Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

| |

Με τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής στο μπάσκετ. Ο Φίλιππος έκανε το ρεπό του αλλά οι υπόλοιποι αγωνίστηκαν κανονικά σήμερα Σάββατο. Αναφορικά με τα ματς της ήμερας, την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΜΕΝΤ, η οποία έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού Ν.Φ. στην παράταση με 83-81 (71-71κ.α.). Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να βγουν ζωντανοί από το μεσημεριανό θρίλερ και με τη νίκη τους επί του Ιωνικού μπορούν να νιώθουν, πλέον, πιο άνετα.

Ο Ηρακλής πέρασε και από την έδρα του Ανατόλια με 98-97 (85-85κ.α.). Ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε σημαντικά απέναντι σε μία πολύ καλή και σκληροτράχηλη ομάδα, αλλά με τους “κυανόλευκους” να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο τελευταίο λεπτό της παράτασης πήρε ακόμα ένα δίποντο.

Ομάδα για μεγάλα πράγματα έχει φέτος ο Αίας Ευόσμου. Οι “κόκκινοι” άλωσαν την έδρα του Αμαρουσίου με 65-64 σε ένα παιχνίδι που “έσπασε καρδιές” καθώς οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους (27-42) στην ανάπαυλα, αντεπιτέθηκαν φτάνοντας μία ανάσα από την ολική ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι παίκτες του Μπάμπη Δρακουλίδη ήταν πιο ψύχραιμοι προσθέτοντας το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στη συλλογή τους.

Τα αποτελέσματα:

ΜΕΝΤ – Ιωνικός Ν.Φ. 83-81 (71-71κ.α.) Μαρούσι – Αίας Ευόσμου 64-65 Μεταμόρφωση Βόλου – Αιγάλεω 84-83 Ανατόλια – Ηρακλής 97-98 (85-85κ.α.) Πιερικός Αρχέλαος – Μαχητές Δόξα Πεύκων 83-87 (64-64κ.α., 74-74 α’ παρ.) Ιωνικός Ιωνίας – Στρατώνι 71-67

Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας