Βέροια: Νίκη-πρόκριση στην Φυλή

| |

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε η Βέροια. Η «Βασίλισσα» με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο επικράτησε με 0-2 στην Φυλή του Θρασύβουλου και περιμένει το αντίπαλο που θα βγει από το ζευγάρι Ξάνθη – Εθνικός Γαζώρου.

Στο πρώτο μέρος η Βέροια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και δημιούργησε την πρώτη απειλή στο 14’, όταν σουτ του Ολαϊτάν πέρασε άουτ και ακολούθησε άλλο ένα σουτ του ίδιου παίκτη στο 25’ το οποίο είχε την ίδια τύχη. Η τρίτη απειλή όμως της Βέροιας, ήταν η…φαρμακερή. Ο Γκιγιέρμο με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της αντίπαλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν μέτριο και χωρίς φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε στο 75’ όταν σε μια κόντρα ο Καφές, βρήκε τον Ολαϊτάν μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν κακό. Στις καθυστερήσεις η Βέροια σημείωσε και δεύτερο γκολ και σφράγισε τη νίκη. Ο Ολαϊτάν με ατομική προσπάθεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.

Θρασύβουλος: Σταυριανός, Τζιωρτζιόπουλος (80’ Σιακαβάρας), Σύρος, Μπακάλης, Πλαβούκος, Βασιλείου, Πάνος, Γεωργιάδης (65’ Σκόνδρας), Προβατίδης, Καλαμιώτης, Αρκουμάνης.

Βέροια: Λόπεζ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Καλί, Καφές, Καλογέρης, Ολαϊτάν, Γκιγιέρμο, Μπαργκάν, Ιωάννου (56’ Κόστλι).