Από το Κιλκίς ξεκινάει ο Φίλιππος

| |

Με κάθε επισημότητα η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ολοκλήρωσε τη σεζόν 2012-2013 και άνοιξε την καινούργια 2013-2014 σε μία πετυχημένη εκδήλωση στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Παρουσία του νέου υφυπουργού Αθλητισμού κ. Γιάννη Ανδριανού, της Γενικής Γραμματέας Αθλητισμού κα Κυριακής Γιαννακίδου πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων Α1 Ανδρών, Α1 Γυναικών και Α2 Ανδρών. Η έκπληξη της βραδιάς ήταν η παρουσία του σπουδαίου Μίμη Παπαϊωάννου, ο οποίος και έκανε την κλήρωση της Α1 Ανδρών.

Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 28 Σεπτεμβρίου δεν έκρυβε κάποιο ντέρμπι στην Α1 Ανδρών, ωστόσο αυτά δεν θα αργήσουν να έρθουν, αφού την 3η αγωνιστική ο Διομήδης Άργους υποδέχεται την ΑΕΚ και την 5η ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί την «Ένωση». Στην πρεμιέρα ο Φίλιππος θα αντιμετωπίσει το Κιλκίς εκτός έδρας.

Στην Α1 Γυναικών που αρχίζει στις 19 Οκτωβρίου τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά, αφού μόλις στην πρεμιέρα θα πραγματοποιηθεί το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλητή ΠΑΟΚ με την Κυπελλούχο Νέα Ιωνία σε ένα άτυπο Σούπερ Καπ.
Οι πρώτες αγωνιστικές των πρωταθλημάτων 2013-2014, έχουν ως εξής:

Α1 ΑνδρώνΑρχέλαος Κατερίνης- ΑΕΚΑερωπός Έδεσσας- ΑΣΕ ΔούκαΓΑΣ Κιλκίς- Φίλιππος ΒέροιαςΔιομήδης Άργους- Αναγέννηση ΒύρωναΠΑΟΚ- ΧΑΝΘ

Φοίβος Συκεών- Ποσειδώνας Λουτρακίου

Α1 ΓυναικώνΟρμή Λουξ- Μέγας ΑλέξανδροςΑμύντας Αμυνταίου- ΠρωτοπόροιΕΑΧ Χανιά- Αναγέννηση Άρτας

ΠΑΟΚ- Νέα Ιωνία

A2 Ανδρών1ος όμιλοςΑκαδημία Πάτρας- Άρης ΝικαίαςΠανελλήνιος- Πήγασος ΑιγίουΓΣ Χανίων- Νέα Ιωνία ΔικέαςΒριλήσσια- ΓΑΣ Καματερού

Ιωνικός ΝΦ- Ολυμπιακός Κερατσινίου

2ος όμιλοςΚαλλιθέα Βέροιας- Ζαφειράκης ΝάουσαςΑΟΔ Θερμαϊκού- Πόντιοι ΚιλκίςΑΟΑ Καστοριάς- ΑΟ ΙωαννίνωνΟμάδα μπαράζ- Αναγέννηση Άρτας

Δράμα 86- Φαίακας Κέρκυρας

Οι καλύτερες επτάδες:Α1 ΑνδρώνΤερματοφύλακας: Δημήτρης Καφφάτος (ΑΕΚ)Δεξιός εξτρέμ: Χριστόφορος Μπακαούκας (ΑΕΚ)Δεξιός ίντερ: Αλέξης Αλβανός (ΑΕΚ)Αριστερός εξτρέμ: Διονύσης Γεωργιάδης (ΑΕΚ)Αεριστερός ίντερ: Σπύρος Μπαλωμένος (ΑΕΚ)Πίβοτ: Σωτήρης Μαραγκός (Διομήδης Άργους)Πλέι μέικερ: Γιώργος Πέρρος (Ποσειδώνας Λουτρακίου)

MVP: Αλέξης Αλβανός (ΑΕΚ)

Α1 ΓυναικώνΤερματοφύλακας: Σλατζάνα Τζέριτς (ΠΑΟΚ)Αριστερή εξτρέμ: Ελένη Προκοπίδου (ΠΑΟΚ)Δεξί εξτρέμ: Ευγενία Καράγιωργα (Ορμή Λουξ)Δεξί ίντερ: Κατερίνα Βαφειάδου (ΠΑΟΚ)Αριστερό ίντερ: Ελένη Μούρνου (Ορμή Λουξ)Πλέι μέικερ: Βάσω Σκάρα (Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας)Πίβοτ: Λητώ Έλληνα (Ορμή Λουξ)

MVP: Ελένη Μούρνου (Ορμή Λουξ)

Πρώτοι σκόρερΑ1 ΑνδρώνΓιώργος Πέρρος (Ποσειδώνας Λουτρακίου) 182 γκολ σε 22 ματς (8,27 μ.ο.)Α1 Γυναικών

Μαρία Χατζηπαρασίδου (Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών) 124 γκολ σε 13 ματς (9,54 μ.ο.)

Η κλήρωση της Α1

28.09.2013 1η Αγωνιστική – 12η Αγωνιστική 25.01.2014Αρχέλαος Κατερίνης – Α.Ε.Κ.Αερωπός Έδεσσας – Α.Σ.Ε. ΔούκαΔιομήδης Άργους – Αναγέννηση ΒύρωναΓ.Α.Σ. Κιλκίς – Φίλιππος ΒέροιαςΠ.Α.Ο.Κ. – Χ.Α.Ν.Θ.

Φοίβος Συκεών – Ποσειδών Λουτρακίου

05.10.2013 2η Αγωνιστική – 13η Αγωνιστική 01.02.2014Φοίβος Συκεών – Αρχέλαος ΚατερίνηςΑ.Ε.Κ. – Αερωπός ΈδεσσαςΑ.Σ.Ε. Δούκα – Διομήδης ΆργουςΑναγέννηση Βύρωνα – Γ.Α.Σ. ΚιλκίςΦίλιππος Βέροιας – Π.Α.Ο.Κ.

Ποσειδών Λουτρακίου – Χ.Α.Ν.Θ.

12.10.2013 3η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική 08.02.2014Αερωπός Έδεσσας – Φοίβος ΣυκεώνΔιομήδης Άργους – Α.Ε.Κ.Γ.Α.Σ. Κιλκίς – Α.Σ.Ε. ΔούκαΠ.Α.Ο.Κ. – Αναγέννηση ΒύρωναΧ.Α.Ν.Θ. – Φίλιππος Βέροιας

Αρχέλαος Κατερίνης – Ποσειδών Λουτρακίου

19.10.2013 4η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική 15.02.2014Φοίβος Συκεών – Διομήδης ΆργουςΑρχέλαος Κατερίνης – Αερωπός ΈδεσσαςΑ.Ε.Κ. – Γ.Α.Σ. ΚιλκίςΑ.Σ.Ε. Δούκα – Π.Α.Ο.Κ.Αναγέννηση Βύρωνα – Χ.Α.Ν.Θ.

Ποσειδών Λουτρακίου – Φίλιππος Βέροιας

09.11.2013 5η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική 22.02.2014Γ.Α.Σ. Κιλκίς – Φοίβος ΣυκεώνΔιομήδης Άργους – Αρχέλαος ΚατερίνηςΠ.Α.Ο.Κ. – Α.Ε.Κ.Χ.Α.Ν.Θ. – Α.Σ.Ε. ΔούκαΦίλιππος Βέροιας – Αναγέννηση Βύρωνα

Αερωπός Έδεσσας – Ποσειδών Λουτρακίου

16.11.2013 6η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική 01.03.2014Φοίβος Συκεών – Π.Α.Ο.Κ.Αρχέλαος Κατερίνης – Γ.Α.Σ. ΚιλκίςΑερωπός Έδεσσας – Διομήδης ΆργουςΑ.Ε.Κ. – Χ.Α.Ν.Θ.Α.Σ.Ε. Δούκα – Φίλιππος Βέροιας

Ποσειδών Λουτρακίου – Αναγέννηση Βύρωνα

23.11.2013 7η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική 15.03.2014Χ.Α.Ν.Θ. – Φοίβος ΣυκεώνΠ.Α.Ο.Κ. – Αρχέλαος ΚατερίνηςΓ.Α.Σ. Κιλκίς – Αερωπός ΈδεσσαςΦίλιππος Βέροιας – Α.Ε.Κ.Αναγέννηση Βύρωνα – Α.Σ.Ε. Δούκα

Διομήδης Άργους – Ποσειδών Λουτρακίου

30.11.2013 8η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική 22.03.2014Φοίβος Συκεών – Φίλιππος ΒέροιαςΑρχέλαος Κατερίνης – Χ.Α.Ν.Θ.Αερωπός Έδεσσας – Π.Α.Ο.Κ.Διομήδης Άργους – Γ.Α.Σ. ΚιλκίςΑ.Ε.Κ. – Αναγέννηση Βύρωνα

Ποσειδών Λουτρακίου – Α.Σ.Ε. Δούκα

14.12.2013 9η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική 12.04.2014Αναγέννηση Βύρωνα – Φοίβος ΣυκεώνΦίλιππος Βέροιας – Αρχέλαος ΚατερίνηςΧ.Α.Ν.Θ. – Αερωπός ΈδεσσαςΠ.Α.Ο.Κ. – Διομήδης ΆργουςΑ.Σ.Ε. Δούκα – Α.Ε.Κ.

Γ.Α.Σ. Κιλκίς – Ποσειδών Λουτρακίου

21.12.2013 10η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική 23.04.2014Φοίβος Συκεών – Α.Σ.Ε. ΔούκαΑρχέλαος Κατερίνης – Αναγέννηση ΒύρωναΑερωπός Έδεσσας – Φίλιππος ΒέροιαςΔιομήδης Άργους – Χ.Α.Ν.Θ.Γ.Α.Σ. Κιλκίς – Π.Α.Ο.Κ.

Ποσειδών Λουτρακίου – Α.Ε.Κ.

18.01.2014 11η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική 26.04.2014Α.Ε.Κ. – Φοίβος ΣυκεώνΑ.Σ.Ε. Δούκα – Αρχέλαος ΚατερίνηςΑναγέννηση Βύρωνα – Αερωπός ΈδεσσαςΦίλιππος Βέροιας – Διομήδης ΆργουςΧ.Α.Ν.Θ. – Γ.Α.Σ. Κιλκίς

Π.Α.Ο.Κ. – Ποσειδών Λουτρακίου

Προηγούμενες

Παίκτης του Αχιλλέα ο Καραλιόπουλος

Ισόπαλη στην Κομοτηνή η Βέροια

Επόμενη