Έχασε στις καθυστερήσεις από τον Αστέρα

| |

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έχασε από τον Αστέρα Τρίπολης η Βέροια. Παρότι πίεζε για το δεύτερο της γκολ, δέχθηκε τέρμα στην κόντρα κι έχασε με 1-2, όπως και στο ματς με τον Λεβαδειακό.

Ο Αστέρας απείλησε πρώτος στο 7’ με σουτ των Ράγιος και Ντε Μπλάσις στο 7’, το πρώτο αποκρούστηκε από τον Λόπεζ και το δεύτερο κατέληξε άουτ. Η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ στο 8’, όταν ο Μακάκε έκανε το σουτ μόνος μέσα από την περιοχή, αλλά ο Φούλοπ απόκρουσε με το χέρι. Η Βέροια έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 14’. Μετά από όμορφη συνεργασία τον γηπεδούχων, ο Ολαϊτάν με κάθετη πάσα βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε στο δοκάρι. Στο 26’ πάλι η Βέροια βρέθηκε κοντά στο γκολ, όταν κεφαλιά του Μπάρμπα από κοντά, μετά από φάουλ του Γκιγιέρμο, κατέληξε άουτ. Στο 33’ η Βέροια βρέθηκε εκ νέου κοντά στο γκολ, αλλά η κοντινή προβολή του Ορέστες κατέληξε άουτ.

Παρά την υπεροχή της Βέροιας, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 43’ με σουτ του Ράγιος μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Τσαμπούρη στο δεύτερο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν ισορροπημένο και με λίγες ευκαιρίες. Η Βέροια έψαξε το γκολ και το πέτυχε στο 75’ με κεφαλιά του Ορέστες, μετά από κόρνερ του Καλτσά. Στο 81’ ο Αστέρας απείλησε και είχαμε επέμβαση από τον Λόπεζ σε σουτ του Λέντσε στην κίνηση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στις καθυστερήσεις, όταν μετά από γύρισμα του Κάφα, στην κόντρα, ο Λέντσε έκανε το 1-2 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Διαιτητής: Ιωαννίδης (Τάτσης, Μερκενίδης)

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπες, Πέρεθ, Μπάρμπα, Μοκάκε (87’ Ιωάννου), Σνάουτσνερ (66’ Καλτσάς), Ορέστες, Κόστλι, Καλογέρη, Αμαραντίδη, Γεωργιάδη, Ολαϊτάν.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Φούλοπ, Φορμίκα, Πιπίνη, Τσαμπούρη, Μπαρτολίνι, Καστέλς, Ναβάρο, Αλβάρεζ (78’ Λέντσε), Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Καλαντζής (76’ Σέτι).