Έχασε στην παράταση από τον ΟΦΗ ο Φίλιππος

Την ήττα με 80-82 στην παράταση γνώρισε από τον ΟΦΗ ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν νευρικοί και άστοχοι και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα. Σημείωσε εύκολα καλάθια, προηγήθηκε πέντε πόντους. Όμως προς το τέλος του δεκάλεπτου ο ΟΦΗ ισορρόπησε και πέρασε για πρώτη φορά (16-17) με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κρητικοί πήραν τον έλεγχο, είχαν καλύτερο παίκτη τον Τζόρτζεβιτς και προηγήθηκαν με 19-25 στο 14΄ και 22-29 στο 16΄. Ο Φίλιππος προσπάθησε να ισορροπήσει όμως ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα, έχασε αρκετά λέι απ και βρέθηκε στην ανάπαυλα να χάνει με 26-33.

Στο τρίτο  δεκάλεπτο ο Φίλιππος ανέκαμψε. Με ηγέτη τον Ακεψιμαϊδη, μείωσε το σκορ, πέρασε για πρώτη φορά στο 28΄ με 43-42 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 49-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι με το προβάδισμα να περνά πολλές φορές από τα χέρια του ενός στα χέρια του άλλου. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Τζόρτζεβιτς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 59-62. Ο Φίλιππος έχασε το σουτ με τον Κιτσούλη και ο Μάρτζος με εύστοχη βολή έγραψε το 59-63. Ο Τόμιτς κέρδισε το φάουλ και με δυο βολές μείωσε σε 61-63. Ο Δεληγιώργης με δυο βολές ανέβασε το σκορ στο 61-65. Ο Σιζόπουλος έκανε άστοχο σουτ, ο Τόμιτς πήρε ριμπάουντ και με γκολ -φαουλ΄μείωσε 64-65. Ο Μάρτος με βολές έγραψε το 64-67. Ο Κιτσούλης με βολές μείωσε σε 66-67 αλλά ο Μάρτζος με μια βολή έγραψε το 66-68΄. Ο Κιτσούλης με λέι απ ισοφάρισε δυο δευτερόλεπτα πρι το τέλος, ο Τζόρτζεβιτς ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.

Αμφίρροπη ήταν και η παράταση. Οι κρητικοί με τέσσερις πόντους του Πλιούκα πέρασαν μπροστα με 72-75 στο 43΄και διατήρησαν μέχρι το φινάλε το προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κιτσούλης με βολές μείωσε σε 80-81, πέντε δεύτερα πριν το τέλος και ο Μάρτζος με μια εύστοχη βολή έγραψε το 80-82. Ο Φίλιππος έκανε μια γρήγορη επίθεση αλλά το τρίποντο του Ακεψιμαϊδη ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 17-18, 26-33, 49-45, 68-68 (κ.α) , 80-82

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τσώνος Μ-Λαζαρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 22 (11ρ., 3 ασ., 2κλ.), Ακεψιμαϊδης 14 (2τρ., 4ασ.), Κούρτης 9 (1), Σιζόπουλος 20 (2/7τρ.), Κιτσούλης 13, Μαυρόγιαννης 2, Τριχόπουλος, Μπρόζος 2 (10ρ.), Βαρυτιμιάδης.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 8, Μάρτζος 12 (1), Ραζής 13 (2τρ., 6ασ.), Τραϊανός 15 (1τρ., 14ρ.) Δεληγιώργης 4 (3κλ.), Τζόρτζεβιτς 22 (1τρ., 10ρ.), Πλιούκας 6 (3κλ.), Κυρίτσης, Τόζιος.