Έχασε από τον ΠΑΟ αλλά μένει στην κατηγορία

| |

Την παραμονή στην κατηγορία και με αγωνιστικά κριτήρια πέτυχε η Βέροια. Παρότι έχασε με 3-2 από τον Παναθηναϊκό, μετά τις ήττες των ΑΕΚ, ΟΦΗ και την ισοπαλία του Άρη στην Ξάνθη, εξασφάλισε την παραμονή της χωρίς να χρειάζεται να περιμένει το αποτέλεσμα της έφεσης της ΑΕΚ. Αγωνιστικά, η Βέροια έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ με 2-0 στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, βρήκε την δύναμη να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλος το 2-2.

Στο πρώτο μέρος η Βέροια ήταν άτυχη. Δέχθηκε ένα γκολ με το καλησπέρα, όταν ο Γεωργιαδης ανέτρεψε τον Βιτόλο, και ο τελευταίος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι άνοιξε το το σκορ στο 5′, και αναγκάστηκε να συνεχίσει το ματς με δέκα παίκτες. Το γρήγορο 1-0 και η αποβολή μούδιασμα προσωρινά την Βέροια, η οποία όμως μετά το τέταρτο βρήκε τον εαυτό της, πάτησε μπάλα και πήρε τον έλεγχο του ματς. Πάνω που ελέγχε το ματς κι έψαχνε τροπο να δημιουργήσει απειλή στην εστία του Παναθηναϊκού, ο Σο με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0 στο 32′. Από εκεί και μετ οι πράσινοι πήραν και τον έλεγχο, προσπάθησαν με σουτ να πετύχουν τρίτο τέρμα, αλλά ο Κοτταρίδης ήταν σταθερός. Από την άλλη πλευρ! Η Βέροια είχε δυο σουτ με τον Ολαϊτάν στο 30′ και το 45′ που κατέληξαν αουτ.

Στην επανάληψη το ματς πήρε φωτιά. Ο Καλτσάς που πήρε την θέση του Γκιγιέρμο στην εκπνοή του πρώτου μέρους, έφερε τα πάνω κάτω. Στο 56’ μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ανατράπηκε από τον Σπυρόπουλο, κέρδισε το πέναλτι και μαζί την αποβολή του «πράσινου» αμυντικού. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Κόστλι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 57’. Στο 65’ ο Παναθηναϊκός είχε ένα καλό σουτ του Φιγκερόα μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ και στο επόμενο λεπτό η Βέροια έφτασε στο 2-2. Ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Κόστλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Θα περίμενε κανείς η ισοφάριση και η αριθμητική ισορροπία να λειτουργήσουν υπέρ της Βέροιας, αλλά δεν έγιναν έτσι τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, και στο 77’ έφτασε στο 3-2. Ο Φιγκερόα έστρωσε στον Βιτόλο μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος νίκησε με σουτ τον Κοτταρίδη. Στο 84’ η Βέροια έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-3 όταν ο Καλογέρης με σέντρα βρήκε αμαρκάριστο τον Κόστλι, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου αποκρούστηκε από τον Καπίνο. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά είχε άλλα δυο καλά σουτ με τον Βιτόλα, στο 85’ μέσα από την περιοχή και στο 86’ έξω από την περιοχή, τα οποία κατέληξαν άουτ.

Οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Βιτόλο, Γεωργέα, στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟ:  Καπίνο, Σισοκό, Μπουμσόνγκ, Βιτόλο, Σπυρόπουλος, Φιγκερόα, Σο, Μπαρμπαρούσης (74′ Ντίνας), Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Καζιγιάμα (64′ Λαγός).

ΒΕΡΟΙΑ: Κοτταρίδης, Πέρεθ (45′ Καλτσάς), Μπάρμπας, Ορέστες, Κόστλι, Καλογέρης (90′ Μοκακε), Αμαραντίδης, Γεωργέας, Ιωάννου (Μπερτίν), Γεωργιάδης, Ολαϊτάν.