Έκανε πάρτι με τον Πλατανιά η Βέροια

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι της Βέροιας με τον Πλατανιά. Η “Βασίλισσα” μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι και συνέτριψε τους Χανιώτες με 5-0. Οι Ημαθιώτες δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο 25λεπτο. Μετά το 1-0 λύθηκαν τα…πόδια τους κι έκαναν πάρτι.

Αγωνιστικά, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Βέροια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Αγγιλέρα στο πρώτο λεπτό, το οποίο αποκρούστηκε από τον Κοτταρίδη, οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν τον Πλατανιά να γίνει απειλητικός και αναζήτησαν τρόπο να του διασπάσουν την άμυνα. Στο 5′ ατομική προσπάθεια και σουτ του Ολαϊτάν μέσα από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα στο πόδι του Δημήτρη και κατέληξε κόρνερ ενώ στο 6′ σέντρα του Γκιγιέρμο, κεφαλιά του Κόστλι μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζάλουντοκ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Βέροιας ήρθε στο 19′. Ο Κόστλι έστρωσε με το κεφάλι στον Ιωάννου, ο τελευταίος στόπαρε την μπάλα, έκανε το σουτ από την μικρή περιοχή αλλά ο Ζάλουντοκ απόκρουσε σε κόρνερ.

Ο…γόρδιος δεσμός για την Βέροια λύθηκε στο 27′. Ο Γκιγιέρμο εκτέλεσε φάουλ, και ο Κόστλι με κοντινό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν. Τα πόδια των γηπεδούχων…λύθηκαν και στο 32′ σημείωσαν το 2-0. Ο Ολαϊτάν εκλεψε την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, μπήκε μέσα, έδωσε την ασίστ στον Ιωάννου και ο τελευταίος με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 36′ η Βέροια είχε άλλη μια καλή στιγμή πριν την ανάπαυλα, όταν δυνατό σουτ του Γεωργιάδη πέρασε λίγο άουτ.

Η Βέροια μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος. Στο 48′ είχαμε ανατροπή του Ολαϊτάν μέσα στην περιοχή από τον Ποτουρίδη, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και στο 49′ ήρθε το 3-0. Ήταν μια σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ιωάννου και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εκεί τελείωσαν όλα.

Μετά το 3-0 η Βέροια άφησε χώρο στον Πλατανιά και δέχθηκε πίεση. Στο 63′ μάλιστα είχαμε σουτ του Γιάννου μέσα από την περιοχή της Βέροιας, το οποίο απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοτταρίδης. Στην πίεση του Πλατανιά, η Βέροια απάντησε με χτύπημα στην αντεπίθεση. Στο 74′ ο Ολαϊτάν έφυγε μπροστά, έκανε την πάσα στον Κόστλι, ο Κόστλι μπήκε στην περιοχή, έκανε μια προσποίηση, πάσαρε στον Ιωάννου και ο τελευταίας έγραψε το 4-0. Το τελικό 5-0 σημειώθηκε πάλι στην αντεπίθεση. Στο 88′ ο Ιωάννου βγήκε από δεξιά, πάσαρε στον Ολαϊτάν και ο τελευταίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Σαραϊδάρης, Βασιλειάδης)

ΒΕΡΟΙΑ: Κοτταρίδης, Γεωργιάδης (86′ Μπερτίν), Ορέστες (86′ Τζημογιάννης), Αμαραντίδης, Μπάρμπας, Καλογέρης, Γκιγιέρμο, Ολαϊτάν, Γεωργέας, Ιωάννου, Κόστλι (76′ Καλτσάς).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ζάλουντοκ, Στόλερ, Κουρτεσιώτης, Ποτουρίδης, Δημήτρης (46′ Μαραγκουδάκης), Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς (46′ Δέντσας), Τέτε, Αναστασάκος, Ναζλίδης (65′ Μπέλιτς), Γιάννου.