Άσχημη εμφάνιση και ήττα του Φιλίππου από το Λαύριο

Άσχημη εμφάνιση που τον οδήγησε σε ήττα με 72-77 πραγματοποίησε ο Φίλιππος κόντρα στο Λαύριο. Οι Βεροιώτες ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχασαν το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και έχασαν εύκολα καλάθια στο τέλος που μπορούσαν να τους δώσουν την δυνατότητα να στείλουν το ματς στην παράταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και κανείς από τους δυο αντιπάλους δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ο Φίλιππος ξεκίνησε νωθρά και δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λάυριο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 20-25 στο 13′.Ο Φίλιππος αντέδρασε μετά το 15′ και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 29-27 στο 17′. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 34-30 στο 19′ και 38-34 στο 20′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο και με ένα ξέσπασμα πέρασε μπροστά με τρίποντο του Κούρτη 45-36, στο 22′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 49-46 στο 24′ αλλά ο Φίλιππος ξέφυγε ξανά με 55-49 στο 29′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έκανε κοιλιά. Το Λαύριο με σουτ τριών πόντων από την περιφέρεια πέρασε μπροστά με 58-59 στο 31′ και 58-63 στο 34′.

Ο Φίλιππος μείωσε με τον Τόμιτς 61-63 αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν και ανέβασαν το σκορ σε 61-67 στο 35′.

Ο Φίλιππος προσπάθησε να μπει στο ματς και μείωσε με τρίποντο του Μπρόζου στο 38′ 67-70 αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις στην επίθεση και έκαναν το 67-75 1,30 πριν το τέλος.Ο Φίλιππος μείωσε με τρίποντο 70-74 κι έχασε δυο φορές λέι απ για να πλησιάσει στο καλάθι. Στα τελευταία 19 δευτερόλεπτα, το Λαύριο με δυο βολές προηγήθηκε με 70-76 κι έκλεισε το ματς με 72-77.

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-34, 57-53, 72-77.

Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης.-Λαζαρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 25, Ακεψιμαΐδης 6, Κούρτης 10 (2), Σιζόπουλος 10 (1), Κιτσούλης, Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4, Τριχόπουλος, Μπρόζος 14 (2), Βαρυτιμιάδης 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουμπάρακ 5 (1), Τσίρος 2, Μανούσος 19, Σακελλαρίου 22 (2), Γιαννακόπουλος 4, Κεσκινίδης, Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης 14 (4), Χατζόπουλος 3 (1).