Άνετα τον Πιερικό ο Φίλιππος

| |

Άνετη νίκη επί του Πιερικού με 74-59 σημείωσε ο Φίλιππος. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν και στις δύο ρακέτες και πήραν εύκολα τους δύο βαθμούς. Ο Πιερικός πρόβαλε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος όμως με 11 πόντους του Πάλλη διατήρησε το πάνω χέρι κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 16-13.

Από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους Βεροιώτες. Με καλή άμυνα ξέφυγαν στο σκορ και με δύο βολές του Κοθρά προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 37-24. Το δεύτερο μέρος, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Φίλιππο. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 46-27 στο 25′ και 60-35 στο 32′.

Διαιτητές : Πιτσίλκας Μ και Πιτσίλκας Β.Δεκάλεπτα : 16-13, 37-24, 57-35, 74-59ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Κοθράς 13(2), Τριχόπουλος 15(3), Κασαμπαλής 4, Μπρόζος 7(1), Ράπτης 6, Χρυσόπουλος 7(1), Πάλλης 17, Τσεσμετζής, Τσιόγκας 3(1), Ορφανός 2, Σιδηρόπουλος, Φύκατας

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χαζηκυριακίδης): Καραΐσκος 8 (2), Κοντσές, Σακελλαρίου 8, Φακοπουλίδης 6, Μάρουσιτς 8, Δεληγεώργης 3(1), Ασημάκης 8(1), Γραβάνης, Ψωμάς – Λυμπάρης 18 (1)