Άλωσε το Ιβανόφειο ο Φίλιππος

| |

Καθοριστικό βήμα για την άνοδο στην Α2 έκανε ο Φίλιππος. Οι βεροιώτες επικράτησαν με 67-72 του Ηρακλή στο Ιβανόφειο και απόκτησαν προβάδισμα για τον τίτλο.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και δυσκολία στο σκοράρισμα. Αυτό τον έφερε πίσω στο σκορ με 27-14. Από το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε η ανάκαμψη των ερυθρόλευκων. Η Βεροιώτικη άμυνα σημείωσε σημαντική βελτίωση και η επίθεση έγινε παραγωγική με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να εξανεμιστεί και το ημίχρονο να τελειώσει με 40-35.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Φίλιππος έφερε το ματς στα ίσα, περιόρισε τα επιθετικά ατού του Ηρακλή (μόλις 27 πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο 20λεπτο) και έχοντας λύσεις και καθαρό μυαλό, στο τέλος έφτασαν στην νίκη με 67-72. Ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς όταν προηγήθηκε με 67-64 στο 39′. Όμως στο τελευταίο λεπτό δεν πέτυχε κανέναν πόντο ενώ στον αντίποδα ο Φίλιππος σημείωσε 8 και πήρε τη νίκη

Διαιτητές: Παντελίδης – Κοτσιμπός.
Τα δεκάλεπτα: 27-14, 40-35, 52-51, 67-72 .

Διαιτητές : Παντελίδης-Κοτσιμπός

Δεκάλεπτα : 27-14, 40-35, 52-51, 67-72

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωστόπουλος) Πασαλίδης 2, Ζεχερλής 3(1), Μπεχλιβάνης 27(4), Μασλαρινός 4, Σταμπουλής 13(2), Σαμαράς 10(2), Τοπούζης 6, Κυρίτσης, Σικαλίδης 2, Αποστολίδης, Νεοφυτίδης, Καζάκος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Ορφανός 9(2), Χρυσόπουλος 3(1), Ράπτης 16, Κασάμπαλης 3, Κοθράς 11(1), Τριχόπουλος 7(1), Μπρόζος 16(2), Πάλλης 7.